Lidovky.cz

Zelení v Německu bodují. Volilo by je 20 procent lidí

Svět

  15:02
BERLÍN/PRAHA - Němečtí Zelení jsou na vrcholu blaha. Podle několika posledních průzkumů popularita této opoziční strany zamířila do rekordních výšin.

Němečtí Zelení bodují. Na snímku Jürgen Trittin a Renate Künastová foto: Reprofoto

Z včera zveřejněných údajů dokonce vyplývá, že by je nyní volilo 20 procent obyvatel země. Spolu s 27procentní podporou pro sociální demokraty (SPD) to znamená, že pokud by se nyní konaly volby, mohly by obě strany, stejně jako v letech 1998 až 2005, vytvořit spolkovou vládní koalici.

Čerstvý průzkum

* Časopis Stern a televize RTL včera zveřejnily nový průzkum společnosti Forsa, který mapuje podporu politických stran.

* Kdyby se nyní konaly volby, získal by blok CDU/CSU 30 procent, SPD 27, Zelení 20, postkomunistická Levice 11 a FDP pět procent hlasů.



V Německu, kde více než dvacetiprocentního zisku dosahují především dvě hlavní uskupení (CDU/CSU a SPD), představuje nynější podpora Zelených výjimečnou záležitost. Jen pro srovnání: při loňských parlamentních volbách dostali necelých 11 procent hlasů. Jaké jsou příčiny jejich nynějšího úspěchu?

Strana zaprvé obecně těží z ekologických nálad, které mezi Němci již delší čas panují. V zemi jak houby po dešti rostou bioobchody, stále více zemědělců se dává na ekologické pěstování. Ještě větší váhu má však samozřejmě současná politická situace v zemi. Zelení ze všech opozičních stran zřejmě nejvíce profitují z nespokojenosti se spolkovou vládou, kterou tvoří křesťanský blok CDU/CSU a liberální FDP.

Podle názoru části pozorovatelů Zelení proti SPD více sbírají protestní hlasy i kvůli tomu, že jsou čitelnější a voliči vědí, co od nich očekávat. I když se totiž Zelení po třiceti letech své existence již etablovali jako strana s celospolečenským programem, základ jejich politiky stále jasně tvoří ekologický pohled na svět.

"Mnohým se Zelení zdají jako spolehlivá skála v příboji," řekl již před časem serveru týdeníku Der Spiegel politolog Jürgen Falter. Naopak SPD jako jedna z dvou hlavních tzv. lidových stran stále nevymyslela způsob, jak si účinně poradit s konkurencí v podobě postkomunistické Levice. Stále tak po loňském volebním debaklu hledá svou novou podobu. Čas od času se tak nevyhne zmatkům.

Nedávno třeba na povrch vypluly vnitrostranické spory ohledně odchodu do důchodu, který se podle původních plánů měl od roku 2012 začít zvyšovat na 67 let. Zeleným nahrává i složení jejich "vrcholového týmu". Nejviditelnějšími tvářemi jsou totiž nyní zřejmě Jürgen Trittin a Renate Künastová, kteří společně vedou frakci ve Spolkovém sněmu. Trittin (podle serveru "ekologický Machiavelli") stál například i za chytrým nápadem nominovat spolu s SPD populárního teologa Joachima Gaucka na prezidenta.

I když Gauck nakonec nebyl zvolen, tento tah velmi zkomplikoval pozici vládního tábora. Künastová je zase tak populární, že by se po volbách příští rok na podzim mohla stát starostkou Berlína. S optimismem Zelených kontrastuje situace, ve které se nachází CDU (druhá tzv. lidová strana) v čele s Angelou Merkelovou. I přes příznivé zprávy z ekonomiky se Němcům podle tisku nelíbí kancléřčin styl, která často otálí s rozhodnutími. Možná i proto se nyní po dovolené Merkelová vrátila s tím, že chce být rozhodnější.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.