Lidovky.cz

Únosy, vraždy, korupce: ruská policie se topí ve skandálech

Svět

  15:51
MOSKVA - Únosy, mučení, vydírání, korupce - takový je částečný výčet skandálů, do nichž je zapletena ruská policie a kterých v Rusku neustále přibývá. Reforma policejního systému, po níž volá prezident Dmitrij Medveděv, se zdá být čím dál méně splnitelným úkolem, napsala agentura AFP.

Ruská policie zasahuje proti průvodu homosexuálů. (ilustrační foto) foto: ČTK

Poslední případ této chronické zločinnosti je z víkendu, kdy byli v Moskvě zadrženi čtyři policisté poté, co se pokusili unést jednoho podnikatele.

Tento případ není osamocený: tři policejní důstojníci v Moskvě unesli v únoru dvě ženy a žádali na nich v přepočtu 1,2 milionu korun. Hrozili jim, že pokud nezaplatí, pošlou je před soud kvůli pašování drog. Policisté mají také často těžkou ruku a snadno stisknou spoušť. V lednu jeden agent v Tomsku na Sibiři ubil k smrti novináře, zatímco v Moskvě policejní důstojník zastřelil řidiče sněhového pluhu, který narazil do jeho auta. Minulý měsíc na Sibiři inspektor při výslechu zastřelil zadrženého.

Policisté pálili nezletilým genitálie
Tuto pochmurnou soutěž by zřejmě vyhrál bývalý policejní náčelník z Moskvy Denis Jevsjukov, který v opilosti zastřelil dva lidi a dalších sedm zranil. Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku pravidelně kritizuje Rusko za krutý přístup jeho policistů k lidem, za zdlouhavé vyšetřování, za pozdní zahájení vyšetřování, za shovívavé tresty a také za to, že se v Rusku pěstuje ovzduší beztrestnosti policistů.

Jeden z posledních případů: dva policisté v Petrohradě mučili dva nezletilé, aby z nich dostali přiznání ohledně krádeže. Pálili je na genitáliích cigaretami a dusili je plastikovými sáčky. V červenci byli odsouzeni - jeden ke třem letům vězení a druhý k tříleté podmínce.

Není divu, že za těchto podmínek se 67 procent Rusů policie bojí, jak vyplývá z průzkumu nezávislého střediska Levada.

Po nejkřiklavějších skandálech bylo propuštěno několik vysokých činitelů a Kreml nařídil reformu policie, aby se vymýtila kriminalita v pořádkových silách, hlavně korupce. To je ale podle nevládních organizací obrovský úkol. Sdružení advokátů věnujících se lidským právům uvádí, že policista specializovaný na boj proti organizovanému zločinu si vydělá měsíčně na úplatcích v přepočtu až 390.000 korun. Inspektor dopravní policie si na úplatcích měsíčně přijde na sto tisíc korun. Kapitán Arkadij Kirsanov z Astrachaně, který byl zadržen v únoru spolu se 13 z 19 členů své jednotky za to, že systematicky vydírali automobilisty, si měsíčně na úplatcích přilepšil o 248.000 korun.

Z 5000 zločinů, které v roce 2009 spáchali policisté (o 11 procent více než v roce 2008), bylo více než 3000 spojeno s korupcí a zneužíváním moci, uvádějí oficiální statistiky.

Dva policisté se v posledních měsících odhodlali, že zveřejní zlovolné praktiky svých kolegů. První z nich, velitel Alexej Dimovskij z Novorossijska byl odvolán z funkce, měsíc a půl vězněn a nakonec odsouzen za pomluvy. Druhý, Michail Jevsejev, který obvinil policisty z toho, že si sami vyrobili důkazy, jež dostaly dva nevinné na doživotí do žaláře, byl minulý týden zadržen a obviněn z několika trestných činů.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.