Lidovky.cz

Japonsko se omluvilo americkým válečným vězňům. Po 68 letech

Svět

  14:05
TOKIO - Japonský ministr zahraničí Kacuja Okada se dnes omluvil skupině někdejších amerických válečných zajatců za utrpení, které jim jeho země způsobila za druhé světové války.

Lester Tenney s japonským ministrem foto: ČTK

Okada při vůbec první oficiální návštěvě válečných zajatců ze Spojených států v Tokiu přiznal, že s vězněnými bylo zacházeno nelidským způsobem.

"Vyslovuji hlubokou, upřímnou omluvu za nelidské zacházení, které jste museli vytrpět, poté co jste byli zajati během druhé světové války japonskou armádou," řekl Okada při setkání s šesti válečnými vězni, jejich příbuznými a s dcerami dvou kdysi zadržovaných mužů, kteří už jsou po smrti.

Příběh Lestera Tenneyho

Tenney padl do zajetí japonské armády v roce 1942 a společně s dalšími 78.000 válečnými vězni - 12.000 Američany a 66.000 Filipínci - byl donucen k vyčerpávajícímu pochodu z provincie Bataan na filipínském ostrově Luzon do zajateckého tábora. Při pochodu zemřelo až 11.000 jeho účastníků na následky vyčerpání či týrání ze strany strážců.

Poté Tenney pracoval pro důlní firmu Mitsui Mining, jejímž dnešním pokračovatelem je společnost Nippon Coke and Engineering. Poslední desítky let se Tenney angažoval v organizaci návštěvy amerických válečných vězňů v Japonsku a usiluje také o odškodné od firem, které využívaly práce válečných zajatců. Zástupci firmy, kde pracoval on sám, se s ním ale odmítají setkat.

Japonská vláda již minulosti pozvala na návštěvu válečné zajatce z jiných zemí, toto je ale poprvé, co Tokio oficiálně hostí někdejší americké zajatce.

Vůdce skupiny, devadesátiletý Lester Tenney, který v roce 1942 v oblasti přežil pochod smrti, omluvu japonské vlády přivítal. Uvedl nicméně, že nadále postrádá písemné prohlášení japonských úřadů v této záležitosti. "Japonští občané o této záležitosti nic nevědí," vysvětlil Tenney důvod své stížnosti.

Tenney prý čeká také přiznání viny soukromých firem, které "využívaly a zneužívaly" válečné zajatce v dolech či továrnách, kde museli vězni pracovat v krutých podmínkách.

"Soukromé společnosti mlčely po celých 65 let, nedostali jsme od nich jediný dopis. Je to urážka, protože jen mlčí a čekají, až postupně všichni zemřeme," řekl Tenney, podle nějž je omluva žádána mimo jiné od firem Mitsui, Mitsubishi, Nippon Steel a Kawasaki.

Čtěte také světovou trafiku k tématu:

Japonsko se vzdalo v roce 1945, poté co USA shodily atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki. Japonští vůdci se v minulosti omluvili za válečnou minulost země, japonská vláda nicméně tvrdí, že všechny otázky kolem odškodnění byly vyřešeny poválečnými dohodami.

Skupina bývalých amerických válečných zajatců po krátkém pobytu v Tokiu může odcestovat podle své volby do kteréhokoli japonského města. Někteří navštíví továrny, doky či doly, v nichž kdysi pracovali.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.