Lidovky.cz

Obama vyzval Írán, aby se zavázal k mírovému jadernému programu

Svět

  18:19aktualizováno  21:57
NEW YORK - Írán musí světu potvrdit, že jeho jaderný program je mírový, prohlásil ve čtvrtek americký prezident Barack Obama v projevu před Valným shromážděním OSN. Zároveň se vyslovil pro vytvoření samostatného palestinského státu a vyzval ke společnému boji proti teroristické hrozbě.

Obama při projevu foto: Jim YoungReuters

Obama znovu vyzval Írán, aby se jasně a věrohodně zavázal k mírovému jadernému programu. Zároveň však před vedoucími představiteli ostatních států, kteří se sešli v newyorském sídle OSN, prohlásil, že "pro diplomacii zůstávají otevřené dveře, pokud se jimi
Írán rozhodne projít".


Obama také vyzval čínského premiéra k uvolnění kurzu čínské měny

Obama vyzval čínského premiéra Wen Ťia-paa, aby Peking udělal více pro vyřešení americko-čínského sporu o kurz čínské měny.

Mezi americkými zákonodárci sílí tlak na přijetí sankcí proti Číně za to, že nechce účinně uvolnit kurz měny. V Kongresu se nyní chystá zákon, který by uvaloval sankční cla na čínské zboží.

Američané si už dlouho stěžují, že uměle podhodnocený kurz čínské měny nekale zvýhodňuje čínský vývoz a brání většímu přístupu amerického zboží na čínský trh, což vede k vysokému obchodnímu deficitu USA s Čínou.

Írán, který čelí sankcím Západu i OSN, dal nedávno najevo zájem o obnovení rozhovorů se západními mocnostmi. Ve středu pět stálých členů Rady bezpečnosti a Německo Íránu dalo další možnost vrátit se k jednáním.

K mírovému procesu na Blízkém východě Obama zdůraznil, že Izrael a Palestina musí pokračovat v mírových rozhovorech, protože bez dohody "bude prolito více krve" a "tato svatá země zůstane symbolem našich rozdílů, namísto našeho společného lidství".

Americký prezident zároveň vyzval ostatní členské země OSN, aby Blízkému východu s novým odhodláním pomohly najít cestu k míru. Takové snahy by prý mohly vést do roka k dohodě o vytvoření nezávislé Palestiny a bezpečného Izraele. Ten by podle Obamy měl prodloužit moratorium na výstavbu osad na západním břehu Jordánu. Arabské země by zase měly normalizovat vztahy s Izraelem, podotkl americký prezident.

Budoucnost mírových jednání je nejistá
Současné částečné moratorium na výstavbu osad v Předjordánsku vyprší 30. září a Palestinci podmiňují svou další účast na mírových rozhovorech, které byly 2. září po 20 měsících obnoveny, jeho prodloužením a také požadují, aby moratorium zahrnulo celý západní břeh Jordánu. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se ale zatím nechystá moratorium prodloužit, spíše je připraven omezit další výstavbu v některých osadách.

Budoucnost mírových rozhovorů je tedy nejistá, a i proto Obama apeloval na větší aktivitu mezinárodního společenství těmito slovy: "Ti z nás, kdo jsou přátelé Izraele, musí vědět, že skutečná bezpečnost židovského státu vyžaduje nezávislou Palestinu. A ti z nás, kdo jsou přátelé Palestinců, musí vědět, že palestinský lid získá svá práva jen mírovou cestou, včetně skutečného usmíření s bezpečným Izraelem."

Připomněl 11. září, finanční krizi i demokracii
Barack Obama ve svém druhém projevu před Valným shromážděním připomněl i teroristické útoky na New York a Washington z 11. září 2001 a prohlásil, že boj Spojených států proti teroristické síti Al-Káida je efektivnější. USA a jejich spojenci pracují na tom, aby získali převahu nad Talibanem v Afghánistánu a připravili tamější vládu na převzetí bezpečnostní kontroly na zemí během příštího roku, řekl Obama.

Prezident Spojených států se nevyhnul ani otázce finanční a ekonomické krize, proti nimž chce bojovat. "Naše snahy přinesly mnoho. Nemůžeme polevit a nepolevíme, dokud ze semínek rozvoje nevyroste větší prosperita pro všechny Američany a pro lidi na celém světě," upozornil.

Obama se ve svém projevu také zabýval tématy jakou jsou lidská práva, otevřená vláda a demokracie. "Nedejte se mýlit: konečný úspěch demokracie ve světě nenastane, protože to Spojené státy přikazují. Nastane, protože jednotliví občané budou chtít mluvit do toho, jak jim kdo vládne," prohlásil Obama.

Prezident se dočkal potlesku, když zmínil snahy OSN chránit práva žen.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.