Lidovky.cz

Kampaň 'Rakouská ostuda': Čeští aktivisté přelepili hraniční tabule

Svět

  11:23
VÍDEŇ - Aktivisté z Česka, Slovenska a Slovinska přelepili tabule s názvem Rakouské republiky na třech hraničních přechodech. "Nahradili" je cedulí s přeškrtnutým nápisem "právní stát". Ve čtvrtek tak protestovali proti soudnímu procesu s třinácti rakouskými ochránci zvířat, které obžaloba viní z organizovaného zločinu a jimž hrozí několik let vězení. ČTK o tom informovali organizátoři akce.

Aktivisté kampaně 'Rakouská ostuda' přelepili cedule u hraničních přechodů foto: www.rakouskaostuda.cz

Přelepení tabulí u Břeclavi, Bratislavy a ve slovinském místě Trate bylo součástí mezinárodní kampaně s názvem Rakouská ostuda. Samolepky připomínají tabule, které ohlašují konec obce. Aktivisté ze tří států jimi protestovali proti procesu s třinácti rakouskými ochránci zvířat, který se koná od března. Podle obžaloby stojí někteří obvinění za žhářskými útoky, sabotážemi či napadení plynem. V posledních letech prováděli různé akce proti oděvní firmě.

Čeští aktivisté se na stranu obžalovaných Rakušanů postavili už na jaře. Tehdy na protest blokovali čtvrt hodiny hraniční přechod v Mikulově. Tvrdí, že hlavním důvodem procesu nejsou ekologické, ale politické aktivity rakouských kolegů. Organizovali prý demonstrace a mají radikální názory.

V Rakousku se tak podle českých aktivistů porušuje právo na svobodu myšlení a shromažďování, když se při soudním líčení názory obžalovaných rozebírají a mají prý posloužit jako důkazy pro jejich členství ve zločinecké organizaci.

Sedm rozdílů mezi Rakouskem a právním státem
"Jsme velmi znepokojeni situací na poli lidských práv v Rakousku a apelujeme na rakouské občany, aby zatlačili na své politické zástupce a požadovali reformu legislativy, která tyto nedemokratické praktiky umožnila," uvedl koordinátor kampaně pro ČR a Slovensko Marek Voršilka.

Organizátoři sestavili seznam "sedmi rozdílů mezi právním státem a Rakouskem". Zmiňují v něm třeba svobodu slova a shromažďování, právo na přístup k policejním spisům či presumpci neviny, které se podle nich v alpské republice porušují.

Proces budí v Rakousku i za hranicemi pozornost. Vystupuje v něm na tři sta svědků. Podle odhadů potrvá déle než rok. První rozsudky by tak mohly padnout počátkem příštího roku. Některá rakouská média soud označila za frašku a vypočítávala, na kolik už daňové poplatníky přišel. Do diskuse se zapojili i někteří politici. Zmínili se o potřebě změny legislativy, aby se nově upravil "paragraf proti mafii".

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.