Lidovky.cz

Horníci nemají vyhráno. Hrozí jim infekce, deprese i výpadky paměti

Svět

  9:40aktualizováno  12:29
SANTIAGO - Celá škála zdravotních problémů může podle odborníků hrozit 33 chilským horníkům poté, co se dostanou na povrch. Podepsat se na nich mohou jak temné, vlhké podmínky, v nichž žili více než dva měsíce pod zemí, tak riskantní výstup z hlubin v úzké kabině, napsal list USA Today.

Po přivítání putují horníci na zdravotní vyšetření foto: ČTK

Dekomprese
Stejně jako u hloubkových potápěčů i horníkům může hrozit nemoc z dekomprese, a to i když budou vystupovat relativně pomalu, říká Antonios Zikos, ředitel jednotky neurologické intenzivní péče nemocnice v americkém Pittsburghu. Chorobu z dekomprese, známou také jako kesonová nemoc (DCS), způsobuje dusík, který je za normálních podmínek rozpuštěný v lidském těle. Když je tělo vystaveno prudce sníženému tlaku, dusík uložený v těle se vylučuje do tělních tekutin a vytváří "bublinky" v tkáních nebo krvi. Příznaky sahají od svědění a vyrážky až k bolestem kloubů, v horším případě pak k selhání smyslových vjemů, paralýze a smrti.


Výstup v úzké kabině
Točící se, 700 metrů dlouhý výstup ke svobodě v kabině široké jen asi 60 centimetrů může způsobit další zdravotní problémy jako změnu krevního tlaku, nevolnost, zvracení a dokonce i návaly paniky, dodává Zikos.


Zvýšená gravitace
Horníci uvěznění pod zemí od 5. srpna už byli vystaveni celé řadě zdravotně nepříznivých podmínek. Zvýšená gravitační síla mohla narušit jejich oběhový i imunitní systém. Uvěznění v omezeném prostoru bez možnosti normálního cvičení mohlo vést ke vzniku krevních sraženin a ztrátě svalové hmoty.

ČTĚTE TAKÉ


Podzemní plyny
Vystavení podzemním plynům, jako je oxid uhelnatý, se pak mohlo podepsat na vzniku kognitivních potíží, jako jsou výpadky paměti či problémy s vykonáváním základních úkonů. Podle Zikose se podobné symptomy mohou projevit během šesti týdnů nebo šesti měsíců.

Podívejte se na fotogalerii

Mario Sepúlveda s manželkou


Plísně
Podle chilských zdravotníků mají mnozí horníci kožní infekce, což není nijak překvapivé vzhledem k tomu, že je způsobují plísně, jimž se obzvláště dobře daří ve vlhku a na nemyté kůži, říká Boni Elewskiová, lékařka a mluvčí Americké dermatologické akademie. Kožní infekce mohou být vážné u lidí s cukrovkou - mezi zavalenými horníky je jeden diabetik, zatímco další trpí vysokým krevním tlakem.

Zavalení chilští horníci - vizitky 33 mužů (grafika).

Nedostatek světla
Nedostatek slunečního svitu pod zemí mohl způsobit nedostatek vitaminu D, ale to lékaři napravovali dávkami tabletek. Slunečnímu světlu odvykly i oči horníků, které mají ochránit speciální brýle. Temnota také může přispívat k depresi a pocitu izolace, a také k narušení běžného spánkového cyklu. A nejméně třem nebo čtyřem horníkům podle odborníků hrozí posttraumatická stresová porucha.

Nemocní určitě budou, míní český odborník

"Komplikací může být samozřejmě hodně, protože tam byli hodně dlouho. Takže můžou mít problémy především s očima, ale to je zajištěno tím, že budou mít brýle. Pak mohou mít kožní choroby, potíže zažívacího ústrojí, poněvadž stravování tam nebylo zcela typické," řekl český internista a onkolog Pavel Klener.

Podle Klenera je těžké říct, co bude převládat, to naznačí až první
vyšetření. Rozhodně ale nějaké zdravotní poruchy mít budou, míní.
"Psychická zátěž to pro ně musela být taky hrozná, i když se obdivuhodně drželi a v podstatě nedávali najevo nějaké větší problémy. Ale nicméně ty problémy tam určitě nastanou," dodal.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.