Lidovky.cz

Výbuch v čínském dole zabil nejméně 20 lidí, dalších 17 zavaleno

Svět

  14:29
Výbuch plynu v uhelném dole v centrální Číně dnes zabil nejméně 20 horníků a dalších 17 uvěznil v podzemí. Z dolu se včas podařilo uniknout 239 mužům. Z agenturních zpráv stále není jasné, jak hluboko uvěznění horníci jsou. Na místě je na 70 záchranářů, jejichž práci ztěžuje vysoká koncentrace plynu a výbuchem uvolněná hornina. Informovala o tom čínská televize.
Horník - ilustrační foto

Horník - ilustrační foto foto: Shutterstock

Čína se v tomto případě vypořádává s podobnou situací, jakou řešili v Chile. Přes dva měsíce tam bylo v podzemí uvězněno 33 horníků, které se díky velkému úsilí a kvalitní záchranné práci podařilo tento týden dostat na povrch.

Neštěstí v Číně se stalo v centrální provincii Che-nan asi v 6:00 místního času (0:00 SELČ). Důl patří státní společnosti Pching-ťü Coal & Electric Co. Ltd. a nachází se zhruba 700 kilometrů od Pekingu.

Podle čínských zdrojů koncentrace plynu v dole mnohonásobně převyšuje povolené limity. Podařilo se zjistit, kde jsou těla 20 mrtvých, a záchranáři se k nim pokoušejí dostat.

Příčinou explozí v uhelných dolech bývá metan. Ranní exploze nastala ve chvíli, kdy horníci vrtali náhradní otvor, aby snížili rostoucí tlak plynu.

Čínské sdělovací prostředky podrobně informovaly o záchranných pracích v Chile a agentury teď předpovídají, že se místní důlní úřady dostanou pod velký tlak, protože lidé budou očekávat stejně podrobné zpravodajství o místním neštěstí.

Letos se podařilo dostat v Číně ze zatopeného dolu v provincii Šan-si 115 horníků. Přežili týden v podzemí bez zásob a odkázaní na konzumaci stromové kůry, papíru i uhlí. Aby neutonuli ve spánku, přivazovali se k bednění šachty.

Čínské doly jsou považovány za jedny z nejnebezpečnějších na světě. Loni při důlních haváriích přišlo o život přes 2600 lidí, přičemž tento počet je považován ještě za podceněný, protože v mnoha malých soukromých dolech jsou nehody utajovány, aby úřady provoz neuzavřely.

Jak uvedl čínský tisk, státní orgány jen za letošek uzavřely přes 1600 malých, vesměs ilegálních dolů ve snaze zvýšit standardy bezpečnosti.

Příliš to ale nepomohlo, za uzavřené doly jsou často otevírány jiné, se stejně primitivní úrovní bezpečnosti. Tento měsíc proto státní orgány přijaly opatření jiného druhu: nařídily, že majitelé nebo šéfové soukromých dolů jsou povinni fárat s horníky do podzemí. Kdo to neučiní, bude přísně potrestán, napsala agentura AP. Úřady od toho očekávají, že bossové budou více dbát o bezpečnost dolů, když budou povinni v nich pobývat.

Autor:
Témata: Čína, Chile, Peking
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.