Lidovky.cz

V novém diplomatickém sboru EU je málo žen, kritizovali europoslanci

Svět

  13:44aktualizováno  15:49
BRUSEL/ŠTRASBURK - Evropský parlament uvolnil peníze na vznik nového diplomatického sboru Evropské unie. Má v něm pracovat zhruba 8000 lidí, přičemž samotný provoz má unii vyjít na zhruba 11 miliard korun ročně. Diplomatická služba evropské sedmadvacítky začne fungovat od 1. prosince letošního roku.
Hlasování v Evropském parlamentu - ilustrační foto

Hlasování v Evropském parlamentu - ilustrační foto foto: ČTK

Vznik diplomatického sboru, který bude působit ve 130 zemích světa, se ovšem neobešel bez problémů. Europoslanci dlouho váhali, zda finanční na něj uvolní prostředky. Spory mezi zákonodárci a ministryní zahraničí EU Catherine Ashtonovou vyvolala především výběrová řízení na post velvyslanců EU.

Spor o ženy
Šéfka unijní diplomacie před nedávnem oznámila 28 jmen nových velvyslanců a okamžitě se ocitla pod palbou kritiky. Poslancům se mimo jiné nelíbilo, že rozložení sil mezi muži a ženami není vyvážené.

Mateřská s plnou výší platu a také otcovská

Ženy v Evropské unii by měly během mateřské dovolené dostávat plnou výši platu. S touto představou souhlasili europoslanci. Rozhodli také, že by se měla zavést i dvoutýdenní
plně hrazená otcovská dovolená. K vstupu nových pravidel v platnost je ovšem zapotřebí i souhlas členských zemí EU a dá se čekat, že ten se snadno získávat nebude.

V prvním kole totiž uspělo jen šest žen. "Je to urážka 250 milionů žen, které žijí v Evropě. Evropský parlament to nemůže přijmout a frakce Zelených se bude snažit, aby poslanci odmítli jakýkoliv rozpočet pro tento kuřácký gentlemanský klub," řekla mluvčí Zelených Franziska Brantnerová.

Čech ani Slovák zatím neuspěl, šanci ale ještě mají
Rozložení se nelíbilo ani některým členským státům, především pak těm ze střední a východní Evropy. V prvním kole výběru na posty velvyslanců EU ve světě neuspěl žádný Čech ani Slovák. Z nových členských států se evropským velvyslancem zatím stanou jen zástupci Polska, Bulharska a Litvy. Češi a další ovšem budou mít šanci ještě v dalších kolech, kdy Ashtonová bude vybírat dalších 80 nových velvyslanců. Celkově bude v diplomatické službě působit téměř 1200 diplomatů, další tisíce tvoří profese nezbytné pro fungování sboru.

Parlament si nicméně během vyjednávání o financování diplomatického sboru vynutil na Ashtonové některé ústupky. Unijní dokumenty dosud o nutnosti vyváženosti výběru jednotlivých velvyslanců hovořily jen velmi obecně, nyní by vyváženost měla být závazná a právně vynutitelná.

Větší pravomoce

Evropský parlament si ve Štrasburku schválil větší pravomoci, které mu zaručuje loni zavedená lisabonská smlouva o reformě institucí Evropské unie. V budoucnosti tak europoslanci budou spolurozhodovat až o 90 procentech evropské legislativy a budou mít například větší vliv na zahraniční politiku EU.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.