Lidovky.cz

Nauč se německy, vyzývají známé osobnosti přistěhovalce

Svět

  14:01
BERLÍN/PRAHA - V Německu odstartovala nová fáze kampaně, ve které známé osobnosti vyzývají přistěhovalce, aby zlepšili své jazykové znalosti.

Rapper Harris foto: Reuters

Plynule předčítat ve škole není pro malého Emirhana z porúrského Mülheimu žádný problém. Ostatně tento devítiletý chlapec má z němčiny jedničku. Přesto se chce nadále podle serveru Der Westen zlepšovat, a spolu s dalšími přistěhovaleckými dětmi se proto chystá zúčastnit jazykového kempu, který mu v jeho snažení pomůže.

Emirhan, jehož rodina pochází z Turecka, je příkladem úspěšné integrace. I když totiž z kulturního hlediska možná ve svém budoucím životě v Německu narazí na překážky, díky své znalosti jazyka má všechny dveře otevřené. Může se stát čímkoliv.

Čtěte také:


A právě takový je cíl nové fáze reklamní kampaně, která tento týden u našich sousedů odstartovala. Přistěhovalci, zejména tureckého původu, se tu totiž stále poměrně obtížně zařaďují do společnosti. Jednou z příčin je přitom žádná či přinejmenším nedostatečná znalost němčiny. Německá nadace pro integraci proto spustila akci, v jejímž rámci by se v celé zemi měly objevovat plakáty či inzeráty vyzývající k učení němčiny. Ústřední roli zaujala více než desítka místních známých osobností s přistěhovaleckým původem.

Janna Ina Zarrelová, brazilsko-německá moderátorka a modelka

Ty se v rámci kampaně nechaly vyfotit s vyplazeným jazykem v německých národních barvách, jejich portrétu navíc dominuje heslo: Raus mit der Sprache, rein ins Leben. (Volně ho lze přeložit jako Ven s řečí, hurá do života.) Za zlepšení znalostí němčiny tímto způsobem agitují například Aygül Özkanová, ministryně tureckého původu ve spolkové zemi Dolní Sasko, fotbalista Jerome Boateng s rodinnými kořeny v Ghaně a další lidé ze světa kultury i sportu.

Součástí projektu je i doprovodná webová stránka, kde si mohou zájemci najít ve svém městě jazykovou školu. "Pokud nemluvíte německy plynně, můžete být v této zemi jen divákem," citovala stanice Deutsche Welle pověřenkyni německé vlády pro integraci Marii Böhmerovou. Nejnověji spuštěná kampaň není zacílená pouze na německé Turky, přesto je nasnadě, že začlenění právě této hlavní přistěhovalecké komunity představuje pro Němce nejpalčivější problém.

I když se v posledních desetiletích napříč různými generacemi znalost němčiny postupně zlepšuje, existuje stále mnoho dětí v tureckých rodinách v Německu, které mluví jen turecky. Takoví lidé pak logicky – stejně jako jejich rodiče – zůstávají na okraji společnosti. "Doma mluvím s rodiči německy a turecky," říká Emirhan, který, jak již bylo nastíněno, v jistém slova představuje ideál kampaně.

Důležitost rozvíjení jazykových znalostí zdůrazňovali nedávno i německý a turecký prezident. Christian Wulff během návštěvy Turecka hovořil o tom, že pokud turečtí imigranti chtějí žít v Německu, musejí se naučit místní řeč. Jeho protějšek Abdullah Gül dokonce v novinovém rozhovoru prohlásil, že Turci pobývající v Německu by se místní jazyk měli naučit bez akcentu.

Aygül Özkanová, politička s tureckými kořeny
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.