Lidovky.cz

Řádění přírodních živlů v Indonésii: 170 mrtvých a stovky pohřešovaných

Svět

  13:14aktualizováno  27. října 13:14
JAKARTA - Indonésie se vzpamatovává ze dvou přírodních katastrof, které ji postihly v uplynulých dvou dnech - z tsunami vyvolaného zemětřesením, jež zasáhlo zemi v pondělí, a z úterních erupcí sopky Merapi. Tyto katastrofy si dohromady vyžádaly nejméně 170 obětí na životech a stovky lidí jsou nadále pohřešovány.

Přírodní živly v Indonésii připravily o život 170 lidí foto: ČTK

Indonéský prezident Susilo Bambang Yudhoyono zkrátil svou návštěvu Vietnamu, kde se měl zúčastnit summitu Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN), a vrátil se do vlasti, aby dohlížel na záchranné operace. Americký prezident Barack Obama, který je v Indonésii očekáván v listopadu, vyjádřil politování nad ztrátami na lidských životech a přislíbil Jakartě pomoc.



Zemětřesení nastalo v pondělí v 16:42 SELČ v hloubce pouhých 14,2 kilometru asi 77 kilometrů západně od ostrůvku Jižní Pagai v odlehlém a řídce obydleném souostroví Mentawai u sumaterského pobřeží, uvedla americká geologická služba (USGS). Tato zóna leží asi 240 kilometrů od Bengkulu na ostrově Sumatra a 280 kilometrů od města Padang, v regionu hojně navštěvovaném turisty. Mezi mrtvými však není žádný zahraniční turista.

Voda šla až půl kilometru do vnitrozemí
Úřady v prvních okamžicích vydaly varování před tsunami, poté ho odvolaly, tichomořské centrum upozornění později opět obnovilo. Ostrov Jižní Pagai zasáhly třímetrové vlny a voda se dostala 600 metrů do vnitrozemí, sdělil šéf krizového centra ministerstva zdravotnictví.

Přírodní živly v Indonésii připravily o život 170 lidí

"Vlny v obci Muntei poškodily 80 procent staveb a mnozí obyvatelé jsou pohřešováni," sdělil. Úřady zároveň zahájily pátrání po lodi s devíti Australany na palubě. Další lodě byly podle svědků zničeny nebo poškozeny obrovskými vlnami.

Sopka zabila strážce hory
Zároveň v Indonésii nastala erupce sopky Merapi na ostrově Jáva.
Vulkán třikrát po sobě vychrlil dým a popel, který usmrtil nejméně 25 lidí, sdělil Banu Hermawan, mluvčí nemocnice ve městě Yogyakarta ležícím asi 25 kilometrů od kráteru. Mezi mrtvými je i Mbah Marijan, muž známý jako duchovní strážce hory, která je považována za posvátnou. Aktivita sopky nyní výrazně poklesla, ale nebezpečí trvá, uvedly úřady. Více než 29.000 lidí muselo nalézt útočiště v různých střediscích a na některé části svahů sopky je vstup zakázán.

Indonéské souostroví leží v takzvaném tichomořském ohňovém prstenci, pásmu s vysokou seizmickou i sopečnou aktivitou. Každoročně zažívá asi 7000 zemětřesení. Silné zemětřesení na západě Indonésie v prosinci 2004 a následné obří tsunami připravily v regionu o život přes 230.000 lidí, z toho 170.000 právě v Indonésii.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.