Lidovky.cz

Tsunami a erupce sopky v Indonésii: zemřely stovky lidí, 411 se pohřešuje

Svět

  9:50
JAKARTA - Indonésie se vzpamatovává ze dvou přírodních katastrof, které ji postihly v uplynulých dnech - z tsunami vyvolaného zemětřesením, jež zasáhlo zemi v pondělí, a z úterních erupcí sopky Merapi.

Indonésan sleduje sopku Merapi foto: ČTK

Tyto katastrofy si dohromady vyžádaly už přes 310 obětí, dalších 411 osob je pohřešováno.

Indonéský prezident Susilo Bambang Yudhoyono zkrátil svou návštěvu Vietnamu, kde se měl zúčastnit summitu Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN), a vrátil se do vlasti, aby dohlížel na záchranné operace. Ty jsou zvláště obtížné na ostrovech v Indickém oceánu, které v pondělí večer zasáhlo zemětřesení o síle 7,7 stupně Richterovy škály. Třímetrové vlny zcela zničily pobřežní vesnice na souostroví Mentawai u pobřeží Sumatry.Vesnice zničená výbuchem sopky Merapi

"Máme nejméně 282 mrtvých a čtyři stovky pohřešovaných," uvedl šéf záchranářů provincie Západní Sumatra Harmensyah.

Americký prezident Barack Obama, který je v Indonésii očekáván v listopadu, vyjádřil politování nad ztrátami na lidských životech a přislíbil Jakartě pomoc.

ČTĚTE TAKÉ:

Dvaatřicetiletý rolník Borinte si zoufá nad svou bezmocností, když se mu nepodařilo zachránit manželku a tři děti. "Když jsme viděli, jak se vlna blíží, snažili jsme se utíkat, ale voda byla rychlejší," říká. Jemu jedinému se podařilo zachránit se, protože se zachytil plovoucího prkna.Indonésan čistí Buddhovu sochu od sopečného popílku

Přívalová vlna zasadila ránu turistice na souostroví Mentawai, které je rájem pro surfaře. Mezi mrtvými však není žádný zahraniční turista. Do postižených oblastí už začala proudit pomoc v podobě potravin, přikrývek a stanů. Nedostatek je ale pitné vody, což zvyšuje nebezpečí nemocí.

Na ostrově Jáva asi 2000 kilometrů východně zůstává vyhlášena pohotovost kolem sopky Merapi, na níž bylo v úterý registrováno deset erupcí. Mraky popela a žhnoucích mračen usmrtily nejméně 30 lidí a v nemocničním ošetření ve městě Yogyakarta (asi 25 kilometrů od kráteru) zůstává 17 zraněných lidí. Většinou trpí popáleninami, ale také dýchacími a dalšími potížemi.Indonésany žijící v blízkosti sopky evakuovali

Mezi mrtvými je i Mbah Marijan, muž známý jako duchovní strážce hory, která je považována za posvátnou. Některé z obětí byly natolik spáleny, že není možná identifikace.

Aktivita sopky nyní výrazně poklesla, ale nebezpečí trvá, uvedly úřady. Více než 40.000 lidí muselo být evakuováno do náhradních středisek a na některé části svahů sopky je vstup zakázán.

Pod hrozbou erupce Merapi žije přes milion lidí. Vesničané jsou však na rozmary vulkánu zvyklí. K větším erupcím dochází pravidelně v rozmezí čtyř až pěti let. V roce 1994 zabila láva více než 60 lidí a zatím nejhorší katastrofa si v roce 1930 vyžádala 1300 lidských životů.Tsunami v Indonésii

Odborníci na souostroví sledují 129 aktivních sopek. Indonésie byla svědkem jedněch z vůbec nejničivějších sopečných erupcí v dokumentované historii. V roce 1815 si výbuch vulkánu Tambora vyžádal odhadem smrt 88.000 lidí.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.