Lidovky.cz

Schwarzenberg: Obama to bude mít těžší, ale volby senzací nejsou

Svět

  15:03
PRAHA - Výsledky voleb v USA, v nichž republikáni ovládli Sněmovnu reprezentantů, nejsou podle šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga (TOP 09) senzací. Také ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) míní, že podobný vývoj v americké politice se dal očekávat.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Podle obou zástupců české vlády zisk republikánů ztíží pozici amerického prezidenta Baracka Obamy.

Podle Schwarzenberga dopadly volby podle očekávání a žádná senzace se nekoná. "Důležité ovšem je, že si prezident Obama zachoval většinu v Senátu, což je rozhodující těleso ve Spojených státech. Bude mít ztížený život, ale to měla většina prezidentů, když dosáhli poloviny volebního období," řekl. Někteří Obamovi předchůdci se přitom museli vyrovnat s opoziční převahou v obou komorách Kongresu, připomněl.

Čtěte také:

Podle Vondry výsledky amerických voleb znamenají především to, že demokratická administrativa bude muset více spolupracovat s republikány v Kongresu v oblasti zahraniční i bezpečnostní politiky. Výsledky hlasování podle Vondry odráží "určitou deziluzi, která nastala po tom velkém očekávání před dvěma či třemi lety". On sám prý podobný vývoj očekával.

Vondra také připomněl situaci z konce 90. let minulého století, kdy v důsledku poměru sil v Kongresu museli demokraté prezidenta Billa Clintona více uplatňovat středovou politiku. "To bylo koneckonců v náš prospěch tehdy. Taková situace významně pomohla tomu, aby se Clintonova administrativa významně otevřela jednání o rozšíření NATO," poznamenal.

Na fotogalerii z amerických voleb se podívejte ZDE

Volby v USA

Podle politoložky Vladimíry Dvořákové dopadnou volby v polovině období vlády prezidenta USA téměř pokaždé v neprospěch hlavy státu. Občané tím vyjadřují nespokojenost s dosavadním průběhem reforem. "Na druhou stranu žádné reformy se nemohou v horizontu dvou let naplno projevit," řekla Dvořáková.

Místopředseda zahraničního výboru sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) se s ministry shodl v tom, že posílení opozice v polovině prezidentského mandátu bylo očekávané. "Bude to asi pro prezidenta Obamu obtížnější, zejména pokud republikáni budou pokračovat v té, řekněme, destruktivní taktice jasného vymezování vůči prezidentovi a pokud budou odmítat reformní kroky administrativy," řekl.

Hamáček nicméně zdůraznil, že v otázkách zahraniční politiky má větší váhu Senát, kde si demokraté udrželi většinu. Na rozdíl od Vondry nevidí volební zisk republikánů jako klíč k větší spolupráci obou stran v zahraniční politice. Obama se podle něj i dosud snažil s republikány v diplomacii spolupracovat. "Republikáni ale plánovitě torpédují reformní snahy Obamy a zahraniční politiku si berou jako rukojmí," řekl.

Izraelce výsledek voleb potěšil

Pro izraelského premiéra Benjamina Netanjahua nemohly americké parlamentní volby dopadnout lépe. Netanjahu teď bude snadněji čelit požadavkům oslabeného amerického prezidenta Baracka Obamy týkajícím se blízkovýchodních rozhovorů. Podle izraelských zdrojů agentury Reuters se nejbližší Netanjahuovi spolupracovníci z neúspěchu Obamových demokratů radují.

Netanjahu se s Obamou rozchází v otázce výstavby v židovských osadách na západním břehu Jordánu. Palestinci kvůli ní pozastavili mírové rozhovory. "Volební výsledek nepochybně významně posílil proizraelské kruhy ve Sněmovně reprezentantů, v Senátu a v celém politickém prostředí USA. Zásadně to omezí pole působnosti prezidenta, který je vůči Izraeli dost kritický. Prezident podle mne bude muset tlak na Izrael zmírnit," řekl bývalý izraelský diplomat v USA Joram Ettinger.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.