Lidovky.cz

Ruské firmy ohrožují 'rejdeři.' Přebírají prosperující podniky

Svět

  9:29
MOSKVA - Zatímco se v 90. letech přebírání výnosných firem v Rusku řešilo divokými přestřelkami na ulici, dnes k tomu stačí i civilizovanější forma prostřednictvím padělaných dokumentů. V současnosti není téměř žádná soukromá firma v Rusku stoprocentně chráněna před útoky tzv. "rejderů". Ti si firmu vyhlédnou, převezmou, nebo prodají za patřičný obnos někomu jinému.
Manažer, smlouva (ilustrační foto)

Manažer, smlouva (ilustrační foto) foto: Shutterstock

"Jistá středně velká firma byla velmi úspěšná a vykazovala vysoké zisky," uvádí konkrétní příklad ředitelka ruské pobočky Transparency International Jelena Panfilovová. "Ve stanovách společnosti bylo uvedeno, že v lednu daného roku se má konat valná hromada. Ovšem kvůli časové tísni byla odsunuta až na konec února. Když se záznam z únorového setkání předával k zápisu u státních úřadů, zjistilo se, že u nich na stole leží zfalšovaný záznam valné hromady z ledna, který jmenoval do čela firmy úplně cizího člověka," vysvětluje.

Firma měla podle Panfilovové všechny dokumenty v pořádku, ale stačila jedna odchylka od norem a stanov společnosti (přesunutí valné hromady na jiný termín), aby vedení převzal někdo jiný. Podobných případů je v Rusku tisíce. Může za to slabá legislativa, ještě slabší vymahatelnost práva a rozsáhlá korupce ve státních orgánech.

Celé podnikatelské odvětví
Na rozdíl od Západu je v Rusku fenomén rejderství (v češtině bohužel neexistuje vhodný ekvivalent, proto tento jev nazývejme rejderstvím – pozn. red.) vždy spjat s korupcí. Na Západě totiž určitá forma rejderství existuje taktéž, ale realizuje se právní cestou. Jedná se zejména o přebírání firem v insolvenci a plní spíše pozitivní úlohu v ekonomice.

V Rusku se ale nepřebírají jen krachující firmy. Terčem rejderství se naopak stávají převážně společnosti prosperující. Rejdeři využívají všech dostupných prostředků – buďto se vydají nelegální cestou (falšování firemních dokumentů), nebo prostřednictvím korupce či děr v ruské legislativě.
Soukromé společnosti jsou k tomuto negativnímu fenoménu náchylné proto, že od 90. let se mnohokráte měnily zákony či daňová ustanovení. Tudíž lze prakticky vždy najít "chybu" v dokumentaci dané společnosti.

Rejderství dnes v Rusku představuje celé podnikatelské odvětví, které se zabývá hledáním obětí a realizací konkrétních kroků (např. podplácení úředníků). Hlavní náklady v rozpočtu pak představují "honoráře" právníkům nebo úplatky registračním úředníkům, soudcům či policistům.

Podle slov předsedy parlamentní Komise pro majetkové vztahy Viktora Pleskačevského není před rejderstvím zabezpečena ani jedna společnost menšího a středního byznysu: "Jedině skutečně velká společnost s vlastními právnickými službami je víceméně ochráněna," říká. Celý problém se tak podle Pleskačevského přelévá do makroekonomiky a snižuje atraktivitu Ruska pro zahraniční investice.

Z rejderů protirejdeři. Je to ještě výnosnější
Rejderství skutečně poškozuje image ruské ekonomiky a překáží snaze ruského prezidenta Dmitrije Medveděva o technologickou modernizaci. Proto se prezident rozhodl zakročit. Letos v červnu schválila Státní duma zákon na boj s rejderstvím. Federálním zákonem je tak za trestný čin považována především falzifikace firemních dokumentů. "Zákon je to dobrý a relativně efektivní, ale měl být přijat před pěti lety a nikoliv před pěti měsíci," podotýká ředitelka PR projektů Centra politických technologií Valerija Filimonovová.

Specifický rejderský byznys byl v poslední době obohacen i o tzv. protirejderské společnosti, které se snaží (samozřejmě za nemalé peníze) společnosti před rejdery chránit. Panfilovová uvádí konkrétní případ, kdy se jedna firma v minulosti otevřeně zabývala rejderstvím, ale pak si spočítala, že protirejderský byznys je pro ni ještě výnosnější a přešla k této činnosti.

Jak se tedy rejderství bránit? "Platit včas a řádně daně, dodržovat všechny možné i nemožné zákony," radí Panfilovová. Valerija Filimonovová uvádí ještě jednu možnost podle přísloví "tonoucí se stébla chytá": "Pokud na vás byl spáchán rejderský útok, jediné, co můžete udělat, je pokusit se získat pozornost veřejnosti k vašemu případu," navrhuje.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.