Lidovky.cz

V Mekce kamenují Satana. Muslimové slaví svátek oběti

Svět

  16:47
MEKKA - Účastníci letošní muslimské pouti do Mekky zahájili obřady symbolickým kamenováním Satana. Poté začala porážka obětních zvířat v rámci svátku oběti íd al-adhá, kterým pouť končí. Třídenní svátek oběti slaví více než miliarda muslimů na celém světě.

Poutníci kamenují satana. foto: ČTK

Davy poutníků dnes zamířily ke třem stélám u Mekky. Nejvyšší z nich se tyčí do výše 30 metrů, takže ji lze zasáhnout přinesenými oblázky i z větší vzdálenosti. Tento rituál je připomínkou příběhu pokoušení proroka Ibráhíma Satanem.

Ibráhím, který byl připraven na důkaz své víry v Boha obětovat vlastního syna, Satana třikrát zahnal kameny.  Rituál kamenování byl v minulosti několikrát dějištěm tragédií. Ke stélám vede poměrně úzká cesta, na níž vznikaly zácpy a v nich umírali lidé. Saúdskoarabské úřady proto ke stélám nechaly vybudovat pětiúrovňový prostorný most, jímž může každou hodinu projít až 300.000 lidí.

Čtěte také:

Po rituálu kamenování následuje porážka obětních zvířat jako připomínka oběti, již byl připraven učinit Ibráhím (starozákonní Abrahám). Až v poslední chvíli mu archanděl Gabriel řekl, aby na místo syna obětoval Bohu ovci. Poutníci oběť vykonají koupí zvířete, které je pak rituálně poraženo. Maso je často zmrazeno a postupně rozesíláno potřebným do muslimských zemí.Poutníci kamenují satana.

Poutníci se po porážce vracejí z údolí Míná ke svatyni Kaaba v Mekce, chodí kolem ní v kruzích a modlí se. Další dva dny pak tráví mezi pahorky u Mekky, po nichž podle víry muslimů chodila matka Ibráhímova syna Hagar, když, vypuzena se synem na poušť, hledala vodu. Na místě voda opravdu byla. Je to studna Zamzam, z níž se chce každý z poutníků na místě napít a jejíž vodu také mnozí odvážejí s sebou z Mekky domů.

Rodinnými i veřejnými oslavami, dárky, novým oblečením a především porážkou obětních zvířat slaví svátek oběti muslimové na celém světě. V nákupním centru v Dubaji začal například multikulturní festival s hudbou a tanečními produkcemi arabských, íránských a indických umělců.

V Istanbulu se úřady letos ve větší míře snaží překazit ilegální porážení obětních zvířat na ulicích a náměstích. Krvavé scény v minulých letech vyvolávaly opakované diskuse, mnozí obyvatelé velkoměsta porážky na ulicích kritizovali a navíc si tento svátek každoročně vybírá daň stovek zraněných lidí. Ošetřeni v nemocnicích musejí být především kvůli bodným a řezným ranám nebo po útoku býků.Poutníci kamenují satana.

V Aténách se tisíce muslimů shromáždily k modlitbě pod širým nebem, protože v řeckém hlavním městě není žádná oficiální mešita. Na několika místech jim musela policie poskytnout ochranu před rasistickými skupinkami, které rušily jejich modlitby hlasitou hudbou.

Letošní pouť do Mekky začala v neděli. Přijely na ni skoro tři miliony muslimů z ciziny a účastní se jí také na 200.000 Saúdských Arabů. Letošní rituály se zatím obešly bez incidentů a nehod.

Největším problémem je podle agentury AP tentokrát zjevně pohyb na silnicích mezi Mekkou a dalšími rituálními místy. Vypadá to totiž, že se letos podařilo proniknout na hadždž většímu počtu "neoficiálních" poutníků než obvykle. Tito lidé bez oficiálního povolení a mimo řádné skupiny spí podél cest ve stanech a kempují na parkovištích, takže brání výjezdu autobusům s poutníky. Saúdskoarabské úřady musely dokonce uzavřít některé silnice pro vozidla, aby umožnily průchod pěším poutníkům.

Pouť do Mekky je jedním z pilířů islámu a má ji vykonat každý zdravý muslim aspoň jednou za život.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.