Lidovky.cz

Německý prezident: Němci způsobili Čechům nevýslovné utrpení

Svět

  11:28
PRAHA - Německý prezident Christian Wulff v pondělí přijede do Prahy. Před odjezdem do české metropole se vyjádřil k aktuální debatě o poválečných osudech Němců v bývalém Československu. Podle něj Němci způsobili Čechům v době okupace nevýslovné utrpení a nikdy na to nesmějí zapomenout.

Christian Wulff foto: Reuters

V české metropoli má Wulff na programu setkání s prezidentem Václavem Klausem a premiérem Petrem Nečasem, s nimiž bude jednat o sousedských vztazích a partnerství v NATO a Evropské unii. Právě Klaus naposledy rozvířil diskusi o česko-německé minulosti, když v projevu k výročí zásahu nacistické moci proti českým vysokým školám 17. listopadu 1939 zdůraznil, že poválečné násilí Čechů na Němcích bylo nesrovnatelně menší než násilí páchané nacisty na okupovaných územích, a kritizoval, že se na tuto proporci i časovou posloupnost těchto činů zapomíná. Zde se dočete více o projevu Václava Klause.  

"My Němci jsme Čechům v době okupace způsobili nevýslovné utrpení. Když myslím na vyhlazení Lidic a Ležáků a zločiny Terezína, tak jsou to nepochopitelné hrůzné činy," nezastírá německý prezident. "O to větší je dar, že v době usmíření a porozumění vycházíme spolu tak dobře a s takovým respektem," ocenil jednapadesátiletý Wulff současné vztahy mezi oběma zeměmi, které jejich představitelé opakovaně označují za nejlepší v dějinách.

K tématu:

"My Němci nesmíme nikdy zapomenout, k jakým krutostem docházelo a že i německý prezident narozený po druhé světové válce má odpovědnost k této historii, aby ji předal dalším generacím," zdůraznil ještě nedávno premiér spolkové země Dolní Sasko, který byl hlavou státu zvolen na konci června po nečekaném odstoupení svého předchůdce Horsta Köhlera.

Wulff prý také pozorně sleduje iniciativy, které mají v Česku připomínat bezpráví spáchané po skočení války na československém území na německém obyvatelstvu, k jakému došlo například při masakru v Postoloprtech nebo při takzvaném brněnském pochodu smrti. Vyzdvihl přitom zejména úsilí chebského starosty Jana Svobody, který se ve městě zasadil o vybudování hřbitova pro padlé německé vojáky. Podle Wulffa tím udělal hodně pro smír mezi Čechy a Němci a patří mu za to velká úcta.

Na českou inteligenci a studenty, odvlečené 17. listopadu 1939 do nacistických koncentračních táborů, chce německý prezident vzpomenout i v Praze, a to u památníku studentských protestů 17. listopadu 1989 na Národní třídě, který se chystá navštívit. Ještě předtím by se prý rád prošel po Karlově mostě, pokud mu to ale podzimní počasí dovolí.

Jen za pražskými památkami ale do Česka nejede. "Je to úvodní návštěva, takže se chceme hlavně vzájemně poznat a vést rozhovory. Není ten správný čas užívat si krásy Česka. Ale doufám, že další návštěvy budou následovat," uzavřel Wulff, který Českou republiku ocenil také jako důležitého obchodního partnera pro svou zemi a její zahraniční investice.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.