Lidovky.cz

Při oslavách v Kambodži bylo v panice umačkáno přes tři sta lidí

Svět

  18:30
PHNOMPENH - Davová panika, která vypukla v pondělí v kambodžské metropoli Phnompenhu při tradičních slavnostech vody si vyžádala nejméně 345 lidských životů a zhruba stejný počet zraněných. Tuto bilanci oznámil dnes ráno místního času kambodžský premiér Hun Sen, který již v pondělí neštěstí označil za největší tragédii země od dob despotického režimu Rudých Khmerů.

Ilustrační foto. foto: ČTK/AP

Tragédie byla důsledkem paniky, která zachvátila mnohatisícový dav na malém mostě přes řeku Tonlesap, přítok stejnojmenného jezera. Několik lidí totiž usmrtil elektrický proud, uvedla agentura Reuters.

V panice skákali do vody
Mnoho lidí z několikatisícového davu v panice naskákalo do vody, a mezi oběťmi je proto mnoho utonulých. Státní televize informovala, že dvě nemocnice dohromady uváděly 278 mrtvých, mezi nimiž bylo 240 žen.

Most vede k Diamantovému ostrovu, na nějž v době slavností míří hlavně ženy, protože se tam dá nakoupit levné oblečení. Mnoho obětí však byli lidé, kteří se vraceli z koncertu na ostrově. Podle agentury DPA je mezi oběťmi také mnoho mladých lidí.

Hun Sen se v televizi za tragédii omluvil a slíbil její vyšetření; vyloučil však, že by příčinou mohl být teroristický čin. Podle něj jde o největší katastrofu v zemi za desítky let. "Je to největší tragédie za více než 31 let od režimu Pol Pota," prohlásil s odkazem na despotický režim Rudých Khmerů, jenž si vyžádal na 1,7 milionu mrtvých a byl svržen v lednu 1979.

Největší lidová slavnost v Kambodži
Třídenní Vodní festival, jímž Kambodžané každoročně oslavují konec monzunového období, se chýlil k závěru. Kambodžské úřady odhadují, že oslav se v hlavním městě účastnily dva miliony lidí.

Největší lidová slavnost v Kambodži má původ v oslavě řeky Mekong, která zemi zajišťuje úrodnou půdu a dostatek ryb. Lidé oslavují zahájení rybářské sezony a také změnu toku vody v hlavním vodním rezervoáru země - jezeře Tonlesap.

Do Phnompenhu se na tyto oslavy pravidelně sjíždějí lidé z měst i venkované ze vzdálených provincií. Vrcholem festivalu jsou závody veslic, které odkazují na hrdinné vodní bitvy krále Jayavarmana II., zakladatele Angorské říše z 9. století.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.