Lidovky.cz

Walesa byl komunistický 'agent Bolek', hlásá nová polská učebnice

Svět

  14:00
VAŘŠAVA/PRAHA - Polský Institut paměti národa uvádí v učebnici, že vůdce opozice Walesa byl agentem Státní bezpečnosti.

Lech Walesa u rozhovoru pro LN foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Stokrát opakovaná věc se stane pravdou, bez ohledu na vše ostatní. Touto poučkou se rozhodl řídit polský Institut paměti národa (IPN), když po roce vydal další knihu, v níž je bývalý prezident, nositel Nobelovy ceny míru a vůdce legendární protikomunistické Solidarity Lech Walesa vylíčen jako agent polské komunistické tajné policie SB.

Publikace, kterou vydal institut jako školní pomůcku, pod titulem "Od nezávislosti do nezávislosti" líčí období od roku 1918 do roku 1989 a byla vytištěna v obrovském nákladu čtyřiceti tisíc výtisků. "Je to jedna z nejdůležitějších publikací institutu," uvádí IPN.

Popis Walesova působení odpovídá předchozím publikacím IPN, které v Polsku vzbudily vlnu pobouření. Kniha jednoznačně tvrdí, že Walesa byl tajnou policií registrován jako "agent Bolek".

Školní pomůcka

  • Publikaci „Od nezávislosti k nezávislosti“ vydal Institut paměti národa jako příručku pro výuku v polských školách v nákladu čtyřiceti tisíc kusů.
  • Institut paměti národa vznikl v roce 1999, ale až po roce 2005 za vlády bratří Kaczynských se stal jednou z klíčových a také kontroverzních politických institucí v Polsku.
  • V roce 2008 vydali pracovníci ústavu knihu o Walesovi, která ho viní ze spolupráce s komunistickou Státní bezpečností.
Přiznává sice Walesovu klíčovou roli v protikomunistickém hnutí Solidarita i to, že byl Walesa komunistickou mocí pronásledován, ale neuvádí fakt, že polský Lustrační soud Walesu z obvinění, že byl agentem komunistické tajné bezpečnosti, očistil a sám exprezident obvinění ze spolupráce jednoznačně odmítá.

"Trváme na naší verzi zjištění a na našich poznatcích," uvedl pro Gazetu Wyborczu Lukasz Kaminski, šéf oddělení IPN pro výuku, který je autorem uvedené pasáže knihy.

Zatímco politici vládní koalice premiéra Donalda Tuska považují knihu jen za další pokračování tažení IPN za likvidaci pověsti Walesy jako pilíře boje proti totalitě, opozice znovu požaduje, aby se Walesa přiznal ke spolupráci a promluvil o tom, jak za peníze udával tajné policii.

"Vždyť i Walesa, který by řekl celou pravdu, by zůstal Walesou," říká opoziční poslankyně Elzbieta Jakubiaková z nové strany Polsko je nejdůležitější.

Historici Institutu paměti národa Piotr Gontarczyk a Slawomir Cenckiewicz vydali už v roce 2008 skandální publikaci o Walesovi s názvem "Státní bezpečnost a Walesa. Doplněk k autobiografii". Na více než sedmi stovkách stránek na základě dokumentů Státní bezpečnosti v ní nejen tvrdí, že Walesa byl "agentem Bolkem", ale že za spolupráci bral i nemalé peníze.

V knize se současně uvádí, že po roce 1990, kdy se Walesa stal prezidentem, část svého svazku, jejž si několikrát "vypůjčil", osobně zničil.

Naopak Walesa tvrdí, že všechny dokumenty Státní bezpečnosti svědčící o jeho spolupráci vznikly v rámci diskreditační kampaně v osmdesátých letech – poté, co se stal laureátem Nobelovy ceny míru a nezpochybnitelným vůdcem protikomunistické opozice v Polsku. "Bolek, to je estébácká bajka," tvrdil a tvrdí Walesa, který také jednoznačně odmítá obvinění z ničení části spisů.

Zrádci ze Solidarity

Spor o Walesu a jeho "čistotu" je jedním z hlavních příčin nesmiřitelného nepřátelství mezi politiky bývalé protikomunistické opozice. Na Walesově straně je současná vláda v čele s premiérem Donaldem Tuskem a z velké části i bývalí komunisté.

Opačného názoru jsou lidé kolem expremiéra Jaroslawa Kaczynského, který spolu se zesnulým bratrem nasměroval během své vlády IPN k odkrývání údajné kolaborace části Solidarity se Státní bezpečností. Walesu za agenta považuje také část předáků Solidarity.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.