Lidovky.cz

Únik na WikiLeaks prý ochromil diplomatickou komunikaci USA

Svět

  18:11
WASHINGTON - Právníci americké vlády horečně zkoumají, zda je možné zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assangea pohnat k trestní odpovědnosti za zveřejnění tajných dokumentů z americké diplomatické korespondence. Úředníci americké vlády už zároveň v těchto dnech pociťují, že únik ochromil nakládání s důvěrnými vládními informacemi.

WikiLeaks foto: ČTK

S odvoláním na nejmenované zdroje na ministerstvu obrany agentura AP napsala, že právní experti v rezortech obrany, zahraničí a spravedlnosti diskutují o možnosti využít k postihu federální zákon o špionáži. Snaží se určit, zda by se mohl vztahovat na Assangea samého, ale i na jeho spolupracovníky a celý portál WikiLeaks.

Australská vláda už připustila, že některé zákony mohly být porušeny. Podle amerických zdrojů hraje Washington ve vyšetřování hlavní úlohu, ale Austrálie snahu Spojených států podporuje. Assange je australským občanem.

Čtěte také:

Podle AP po zveřejnění první várky dokumentů americká vláda vyhlásila totální umrtvení veškeré komunikace, a zvrátila tak proces zahájený po teroristických útocích z 11. září 2001. Po nich totiž naopak Bílý dům povzbuzoval vládní agentury, aby výměnou citlivých dokumentů rozšiřovaly svou akceschopnost.

Izolace dat

Americké ministerstvo zahraničí odpojilo své databáze od jedné z tajných vládních komunikačních sítí. Rozhodnutí je důsledkem úniku tisíců diplomatických depeší z amerických zastupitelských
úřadů, jichž se zmocnil kontroverzní internetový portál WikiLeaks. Ministerstvo neupřesnilo, o kterou komunikační síť se jedná, podle zdrojů Reuters jde o tajnou vojenskou síť SIPRnet.

Úspěch operace teroristů z Al-Káidy byl v roce 2001 přičítán právě skutečnosti, že i když americká špionáž informace o hrozbě katastrofy měla, nepředala je ostatním složkám. Po tomto datu si například ministerstva obrany a zahraničí otevřela své počítačové systémy a začala důvěrné informace sdílet. Tím podle kontrarozvědných expertů otevřela dveře vykrádačům.

Zdroj blízký americkým diplomatům v Iráku agentuře AP potvrdil, že ministerstvo zahraničí nyní omezuje možnost sdílení dokumentů a brání výměně informací mezi vojenskými a nevojenskými složkami.

Ministerstvo obrany údajně již vydalo nové bezpečnostní směrnice, které například omezují využití kapesních paměťových nosičů (takzvaných flashových pamětí). Cílem je omezit nebezpečí ilegálního kopírování. Podobná opatření se zavádějí i na dalších úřadech.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.