Lidovky.cz

Ještě WikiLeaks a přísně střežené vrty v Číně

Svět

  12:53
Amazon zná většina lidí jako výrobce prvních počítačových čteček knih (Kindle), společnost má ale mnohem širší záběr a mimo jiné podniká i jako provider, tj. pronajímá své servery provozovatelům webových stránek. Když o uplynulém víkendu zkolaboval server WikiLeaks, právě v kritickou chvíli, jen pár hodin před tím, než měl zveřejnit depeše amerických diplomatů, pomohl právě Amazon. Poskytl provozovatelům WikiLeaks prostor na svých serverech.
WikiLeaks - ilustrační foto

WikiLeaks - ilustrační foto foto: Reuters

Když se to dozvěděly americké úřady, přitlačily na Amazon, a ten nakonec WikiLeaks ze svých serverů vypověděl. "Web WikiLeaks byl vyhnán," citovalo dnešní vydání deníku The New York Times zprávu, kterou provozovatelé webu WikiLeaks umístili na populární sociální síť Twitter. "Tomu říkáme svoboda slova... Jestli má Amazon takový problém s prvním dodatkem ústavy (týkajícího se svobody slova), jak může prodávat knihy?" PŮVODNÍ ČLÁNEK ZDE

Kalifornie si v listopadu zvolila nové lídry, lidi ale stejně nevěří tomu, že se dík nim situace v zemi nějak zásadně změní. Stát se už pěkných pár let potácí na pokraji bankrotu a většina Kaliforňanů z toho viní zákonodárce v Sacramentu, kteří nejsou schopní se na ničem dohodnout.

Nejnovější průzkum veřejného mínění provedený Kalifronským institutem pro veřejnou správu do dokazuje - politikům věří jen 33 procent Kaliforňanů a plných 79 procent je přesvědčených o tom, že nedokáží táhnout za jeden provaz, a to ani když jde o tak vážnou věc, jako je už zmiňovaná hrozba bankrotu.PŮVODNÍ ČLÁNEK ZDE

Deník The Wall Street Journal píše dnes o případu čínského geologa Süe Feng, který Američanům - konkrétně konzorciu IHS Inc. - dodal informace o 30ti tisících čínských ropných vrtů.

Databáze téhle společnosti obsahují informace o vrtech z celého světa a olejáři se s jejich pomocí rozhodují, jak a kam dál rozšiřovat svá impéria. Mezi uživatele téhle obří databanky ostatně patří i Číňané, kteří v poslední době těží hlavně v Africe.

Databázi využívají, ale informace o svých vlastních vrtech považují za přísně střežené tajemství. Süe Feng - Číňan s americkým pasem - proto skončil ve vězení za špionáž. Soud mu na základě zákona z roku 2005, který na vrty nechal uvalit cejch státního tajemství, vyměřil osm let žaláře.

O jeho propuštění už Číňany žádal i americký prezident Barack Obama, zatím však marně - když začátkem tohoto týdne soud projednával odvolání Süe Feng, nesměl u toho být nikdo z americké ambasády (přestože by na to Süe Feng měl mít coby držitel amerického pasu právo).PŮVODNÍ ČLÁNEK ZDE

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.