Lidovky.cz

Židé by měli emigrovat do Izraele, řekl nizozemský politik

Svět

  14:45
AMSTERDAM/PRAHA - Nizozemský politik Frits Bolkestein svými odvážnými výroky rozpoutal debatu o problémech s antisemitismem v zemi.
Modlící se Žid (ilustrační foto)

Modlící se Žid (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Nizozemsko, jež svým radikálním postojem vůči přistěhovalcům a muslimům nechvalně proslavil zejména ultrapravicový politik Geert Wilders, se opět dostává do centra pozornosti. Tentokrát však vášnivou debatu vyvolal Frits Bolkestein, bývalý předseda vládní Lidové strany pro svobodu a demokracii (VVD) a někdejší eurokomisař.

Židé v Izraeli

* Židovská komunita v Nizozemsku čítá na 40 tisíc lidí.
* Podle místní policie bylo v roce 2009 zaznamenáno 209 útoků vůči židovské populaci, což bylo o 48 procent více než v předchozím roce.



"Ortodoxní židé by si měli uvědomit, že nemají v Nizozemsku budoucnost," citoval Bolkesteinova slova francouzský list Le Monde. Poradil jim dále, že by měli minimálně svoje potomky přimět k tomu, aby emigrovali do Spojených států nebo Izraele. Vyslovil také znepokojení nad nekončícím izraelsko-palestinským konfliktem, který podle jeho mínění podněcuje antisemitské nálady.  Bolkesteinovy výroky se objevily v nedávno vydané knize Het Verval (Úpadek) nizozemského autora Manfreda Gerstenfelda, který přežil holocaust. Dílo pojednává o situaci Židů v Nizozemsku.

Politik později svůj postoj dovysvětlil v pondělním rozhovoru pro holandský list De Pers. Prohlásil, že ho k tezím přiměla současná situace v Nizozemsku, kde přibývá nenávistných verbálních i fyzických útoků vůči ortodoxním židům a "antisemitismus mezi Nizozemci marockého původu, kterých je v zemi stále více". Pochybuje prý o schopnosti vlády komplikovanou situaci zvládat.

"Odjet by měli Maročané"
Bolkesteinova slova nicméně vyvolala kritiku i ohnivou diskuzi na nizozemské politické scéně. Mezi prvními na ně reagoval zmiňovaný populista Wilders. "Bolkestein se úplně mýlí: nejsou to židé, ale antisemitští Maročané, kdo by měli opustit zemi," uvedl na sociální síti Twitter člen pravicové Strany svobody (PVV), která podporuje současnou vládní koalici VVD a Křesťanskodemokratické výzvy (CDA).

Marocké informační centrum v Nizozemsku uvedlo, že Bolkesteinovy komentáře "vyvolávají paniku". "Není to nic jiného než další urážka nizozemských Maročanů," řekl mluvčí centra médiím.

Podstatně opatrněji se vyjádřila Mirjam Sterková z CDA. "Obavy jsou veliké, ale (emigrace) není řešením," řekla podle izraelského listu Haarec. Její strana navíc navrhuje, aby byl svolán zvláštní summit, který by se zabýval potíráním antisemitismu, na kterém by se sešli jak zástupci židů, tak muslimů. Ještě shovívavější byl Ronny Naftaniel stojící v čele organizace, která bojuje s antisemitismem v Nizozemsku. "Je to varování a možná i realita, pokud společnost a vláda selže v potlačování protižidovských nálad," citoval ho deník "Je to ale příliš fatalistické – židé i ti ostatní by měli bojovat s netolerancí," řekl. Dodal, že Bolkestein je "přítel Izraele".

Autor knihy Gerstenfeld poznamenal, že politik je "pozorný k nizozemské židovské populaci".  Židovská komunita v Nizozemsku čítá na 40 tisíc lidí. Podle zprávy nizozemské policie z letošního září, kterou cituje list Haarec, bylo v roce 2009 zaznamenáno na 209 diskriminačních útoků vůči židovské populaci, což bylo o 48 procent více než v předchozím roce.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.