Lidovky.cz

Voliči v Kosovu rozhodují o osudu země, hlasování provázela střelba

Svět

  15:46aktualizováno  19:19
PRIŠTINA - V Kosovu v neděli skončily první parlamentní volby od vyhlášení samostatnosti. Hlasování poznamenaly drobnější incidenty. Západně od Mitrovice napadli neznámí útočníci základnu sil KFOR, na níž mohou volit kosovští Srbové. Srbská menšina ale i přes výzvy radikálů volby nebojkotovala.

Volby v Kosovu foto: Reuters

U obce Zubin Potok v severním Kosovu, nedaleko etnicky rozděleného města Mitrovice, začali v noci neznámí útočníci střílet na v té době prázdnou základnu dánských sil KFOR. Ostřelování poškodilo budovy základny, nikdo nebyl zraněn.

Kosovo

Stát Kosovo vznikl 17. února 2008 prohlášením nezávislosti na Srbsku. Srbsko suverenitu Kosova neuznává a neshoda v této otázce panuje i na mezinárodní politické scéně.
Nezávislost země dodnes neuznalo Španělsko, Řecko, Rumunsko, Kypr a Slovensko.

Etnicky v zemi převládají Albánci, nepočetnější menšinou jsou Srbové (asi 120 tisíc).

Srbská radikální skupina Bílí orli zase výhružným dopisem odrazovala kosovské Srby od účasti ve volbách. Skupina v něm uvedla, že "nedovolí, aby se albánské volby uskutečnily," a "zhorší život" všem, kdo se hlasování zúčastní.

Asi 1,6 milionu oprávněných voličů vybíralo 120 členů parlamentu ze zástupců 29 politických těles. Deset míst v parlamentu je rezervováno pro menšinové Srby. Očekává se, že strana bývalého povstaleckého velitele kosovských Albánců a současného premiéra Hashima Thaçiho Demokratická strana Kosova (PDK) těsně zvítězí nad svým koaličním partnerem Demokratickým svazem Kosova (LDK).

Volby 2007

Poslední parlamentní volby se v tehdejší srbské provincii Kosovo konaly v listopadu 2007.

Jako vítěz z nich vyšla Demokratická strana Kosova (PDK) bývalého povstaleckého velitele kosovských Albánců a současného premiéra Hashima Thaçiho. Sama PDK však nedisponovala většinou v zákonodárném sboru, a proto přibrala do vlády ještě Demokratický svaz Kosova (LDK).

"Kosovo dnes volí evropskou budoucnost, evropské Kosovo, liberalizaci vízového režimu, členství v NATO, integraci do EU a OSN," prohlásil dnes Thaçi poté, co v Prištině hodil do volební urny svůj hlasovací lístek.

Ostře sledovaná účast Srbů
Srbští radikálové hlavně  na severu země vyzývaly k bojkotu voleb. Volební komise proto vyslala do těchto míst lidi s přenosnými urnami, které však doprovázeli a chránili policisté. Podle komise první údaje naznačují, že kosovští Srbové ani přes výzvy radikálů hlasování zcela nebojkotují.

Volby v Kosovu

Předčasné volby jsou považovány nejen za test křehkého politického systému Kosova, ale jejich výsledek může významně ovlivnit očekávané přímé rozhovory se sousedním Srbskem. První oficiální výsledky se očekávají nejpozději v pondělí večer.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.