Lidovky.cz

V Turecku soudí 196 vojáků. Chtěli svrhnout vládu

Svět

  10:42
SILIVRI - V Turecku začal historický proces se 196 vojáky, kteří jsou obviněni, že chtěli svrhnout vládu umírněné islamistické Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP). Mezi údajnými spiklenci je i 30 vysokých armádních představitelů v činné službě i ve výslužbě.

Soudcovské kladívko foto: Shutterstock

Proces se koná v nápravném zařízení v Silivri nedaleko Istanbulu, které bylo pro tyto účely změněno v soudní síň. Proces sledují desítky novinářů, politici i vojáci.

Mezi obviněnými jsou bývalí šéfové vojenského letectva a vojenského námořnictva. Hrozí jim 15 až 20 let vězení za pokus o svržení vlády. Obžalován je také generál ve výslužbě Çetin Dogan, bývalý velitel turecké 1. armády se sídlem v Istanbulu, kde prý bylo spiknutí zosnováno. Mezi dalšími obžalovanými je bývalý šéf vojenského letectva generál Halil Ibrahim Firtina.

Čtěte také:

Podle obžaloby připravovali v roce 2003 sérii akcí, které měly destabilizovat zemi. Atentáty v mešitách a vyprovokováním napětí s Řeckem údajně chtěli vyvolat chaos, který by ospravedlnil převzetí moci armádou. Armáda, která se v Turecku tradičně považuje za záruku sekulárního charakteru režimu, nikdy v minulosti nebyla takto zpochybněna, napsala agentura AFP.

Generál Çetin Dogan je považován za mozek organizace spiklenců. Před soudem dnes veškerá obvinění popřel a prohlásil, že dokumenty, které soud zajistil, pocházejí ze semináře z roku 2003 a byly pouze scénářem pro vyhodnocení nejlepších postupů, jak v případě takové krize reagovat.

Proces vyvolává polemiku, protože v posledních dvou letech byly stovky osob obviněny v rámci různých vyšetřování z údajných spiknutí proti vládě. Kruhy blízké vládní AKP v procesu spatřují prostředek, jak posunout Turecko vpřed na cestě demokracie a zajistit respektování právního státu armádou. O omezení moci armády Ankaru žádala i Evropská unie, s níž Turecko v roce 2005 zahájilo vstupní rozhovory. Armáda v Turecku zasáhla od roku 1960 již čtyřikrát, aby svrhla vládu, která podle ní chtěla zemi islamizovat.

Rok 2010 v obrazech

Část opozice však obviňuje vládu, že se prostřednictvím tohoto procesu snaží armádu diskreditovat, protože ta je proti jejímu islamizačnímu kurzu. Stejný cíl má podle nich už zahájený proces se členy nelegální ultranacionalistické sítě Ergenekon, která prý také chtěla svrhnout vládu a mezi jejímiž členy byli rovněž vojáci.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.