Lidovky.cz

Skandál v Bulharsku. Tajné odposlechy ohrožují i premiéra

Svět

  15:55
SOFIA - Server WikiLeaks zveřejňuje již od listopadu tajné depeše amerických diplomatů a na veřejnost se tak dostala spousta zajímavých a citlivých informací. Podobný skandál se v posledních dnech rozpoutal i v Bulharsku. Nejde tady ale o dokumenty, nýbrž o odposlechy telefonů významných politiků. A v nejnovější zveřejněné "várce" telefonických konverzací figuruje i bulharský premiér Bojko Borisov v dost nelichotivém světle.

Bojko Borisov foto: Standard NewsReprofoto

Přepisy z nahrávek se již od začátku ledna objevují v bulharském bulvárním deníku Galeria (ten má blízko k kontroverznímu podnikateli Alexeji Petrovovi, prý největšímu nepříteli současného šéfa vlády). Měla je pořídit Státní agentura pro národní bezpečnost (DANS) a dosud v nich figurovali ministr vnitra Cvetan Cvetanov, ministr financí Simeon Ďankov a šéf národní celní správy Vaňo Tanov. Mimo jiné na ně vyplynulo, že Cvetanov tlačil na Tanova, aby u některých firem "prostě neřešil, co a jak dovážejí". Už toto vyvolalo vlnu pobouření. Teď ale odposlechy dolehly i na Borisova. Ten údajně v nahrávkách mluví o potřebě "ochránit" jednoho z bulharských podnikatelů před celními kontrolami. Tanova prý premiér nabádá, aby přestal vyšetřovat vlastníka pivovaru Ledenika Michaila Michova, protože mu slíbil, že on nebude obtěžován.

Jde o propojení vlády s mafií či vlivnými podnikateli? Nebo se tak naopak snaží někdo politikům pomstít za to, že po nich "jdou"? Podle premiéra jsou nahrávky "manipulací" navíc jsou uměle sestříhané. I proto nyní probíhá vyšetřování, zda jde vůbec o autentické telefonické rozhovory. Jak loni v únoru uvedl Bojko Borisov v rozhovoru pro server Euractiv, vláda této balkánské země musí neustále bojovat s mafií. "Je to válka, uvidí se, kdo to ustojí," řekl premiér. Faktem nyní je, že se bulharská vláda kvůli nahrávkám citelně otřásá v základech. Navíc šéf opozice Sergej Stanišev už vyzval Borisova, aby rezignoval, jestliže se prokáže, že jsou záznamy pravé. A zbystřila i Evropská komise, která po Sofii žádá, aby jim poskytla veškeré informace k tomuto skandálu.

Borisov, kdysi skvělý karatista, bývalý nekompromisní šéf policie a bodyguard komunistického vůdce Todora Živkova, se ale brání. Prý jde i o odplatu za to, že vláda usiluje o "vyhazov" pro všechny přední diplomaty, kteří byli idenfitikováni jako agenti a spolupracovníci nechvalně proslulé komunistické státní bezpečnosti Državna sigurnost (DS). "Jsme první vládou, která měla odvahu zakročit proti bývalé státní bezpečnosti. A všichni lidé, kterých se to dotklo, hodně rychle zareagovali," citoval Borisova bulharský deník Dnevnik. Předseda vlády nyní podle svých slov zaslal odposlechy expertům do zahraničí, kteří prověří jejich pravost. "Oni vědí, jak nebezpečné je, když přidáte či vymažete slovo ve větě. My se nemáme za co stydět, to vám mohu zaručit," dodal Borisov.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.