Lidovky.cz

Ruští senátoři jednomyslně schválili odzbrojovací dohodu START

Svět

  15:37aktualizováno  26. ledna 9:45
MOSKVA - Horní komora ruského parlamentu, Rada federace, dnes podle očekávání ratifikovala novou rusko-americkou odzbrojovací smlouvu START. Po úterním schválení Státní dumou zbývá k završení ratifikace jen podpis prezidenta. Dokument počítá s tím, že v příštích sedmi letech se strategické jaderné arzenály obou velmocí sníží přibližně o třetinu.

Ruská duma foto: Reuters

V Rusku na rozdíl od Spojených států musejí smlouvu schválit obě parlamentní komory, tedy po poslancích Státní dumy se dnes vyslovili ještě senátoři z Rady federace. Obě komory má Kreml pod kontrolou.

Zatímco poslanci v úterý schválili START poměrem 350 ku 96 hlasům, patřícím opozičním komunistům a nacionalistům, ruští senátoři podpořili dohodu jednomyslně a pro ratifikaci hlasovalo všech 137 přítomných zákonodárců.

Americký Senát, který dohodu ratifikoval už před Vánocemi, při ratifikaci připojil k textu rezoluci, která sice není součástí dokumentu, ale přesto vzbuzuje nedůvěru ruské strany. V rezoluci zdůraznil americké právo na vybudování systému protiraketové obrany, vůči čemuž má Moskva dlouhodobě výhrady. Na oplátku si tak v ratifikačním zákonu vyhradila možnosti od smlouvy odstoupit, pokud by americká protiraketová obrana a další okolnosti ohrožovaly ruskou národní bezpečnost.

Čtěte také:

Smlouva, kterou loni v dubnu v Praze podepsali prezidenti Dmitrij Medveděv a Barack Obama, dává Rusku a Spojeným státům sedm let na to, aby své strategické arzenály omezily zhruba o třetinu. Počet hlavic má klesnout na 1550 z dosavadních 2200. Počet rozmístěných nosičů, tedy ponorek, letadel a raket, klesne na 700. Nová smlouva rovněž umožňuje vzájemné kontroly jaderných arzenálů, což nebylo možné od předloňského prosince, kdy vypršela platnost původní smlouvy START.

Nový START snižuje počet hlavic u každé strany

Hlavní body nové rusko-americké odzbrojovací smlouvy START:

 - Každá strana se zavazuje snížit počet hlavic během sedmi let z nynějších 2200 na 1550. Tento limit je o 74 procent nižší, než byl ve smlouvě START 1 z roku 1991, a o 30 procent nižší než limit z tzv. moskevské smlouvy (SORT) z roku 2002.

- Počet rozmístěných nosičů - letounů, raket a ponorek - se sníží na 700 kusů. Spolu s nerozmístěnými tento počet bude činit 800 kusů. Složení a strukturu svých strategických útočných zbraní si každá smluvní strana stanoví sama.

- Smlouva definuje způsob, jakým se jednotlivé druhy zbraní a jaderných hlavic započítávají do celkových počtů a stanovuje způsoby rekonstrukce a likvidace strategických útočných zbraní.

- Stanovuje, kde výhradně smí každá smluvní strana své strategické útočné prostředky umístit (například nejen na nosičích, ale i ve výrobních závodech, opravnách a výcvikových základnách). Určuje rovněž limitní počty strategických prostředků určených pro výcvik a testy.

- Zavazuje signatáře nerozmisťovat strategické prostředky v zahraničí, vyjma obecně uznávaných případů křižování cizích výsostných vod nebo cizího vzdušného prostoru.

- Zavazuje smluvní strany, aby nevstupovaly do žádných mezinárodních závazků a nepodnikaly žádné mezinárodní akce, které by byly v rozporu se smlouvou.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.