Lidovky.cz

Ostře sledovaný 'vládní' porod. Zvládne ministryně funkci a dítě?

Svět

  12:11
BERLÍN/PRAHA - Německá ministryně pro rodinu Kristina Schröderová nedávno oznámila, že v červnu čeká narození prvního potomka. V jejích 33 letech by to vlastně nebylo nic výjimečného. Schröderová se však stane vůbec první německou ministryní, která na svět přivede potomka přímo v době, kdy bude stát v čele úřadu.

Německá ministryně pro rodinu Kristina Schröderová je těhotná

"Raduji se s Kristinou a Olem Schröderovými a do příštích vzrušujících měsíců jim přeji vše dobré. Mladá ministryně s dítětem, to je krásná premiéra pro spolkovou vládu," reagovala kancléřka Angela Merkelová před několika dny na novinku, která se nyní v Německu hojně propírá.

"Jsme šťastní a vděční," uvedla Schröderová. "Čekají na nás stejné výzvy jako na další páry v Německu, které jsou pracovně zaneprázdněné," dodala. Schröderová dosud platila za nejslabší členku vlády, a navíc jí zlí jazykové občas předhazovali i to, že nemá děti. Přitom měla na starosti rodinnou problematiku, kterou předtím bravurně zvládala populární sedminásobná matka Ursula von der Leyenová - nynější ministryně práce.

Těhotné političky

"Politické těhotenství" Kristiny Schröderové není ojedinělé. V roce 2009 například tehdejší francouzská ministryně spravedlnosti Rachida Datiová porodila dceru. V Česku zase třeba v roce 2007 místopředsedkyně sněmovny Lucie Talmanová přivedla na svět syna.

V příštích týdnech má ale Schröderová šanci svůj obraz zlepšit. Němci budou určitě bedlivě sledovat to, jak sama v praxi zvládne skloubit rodinný život s náročnou prací, které se nechce vzdát. Jako ministryně usiluje o to, aby si nastávající matky mohly péči o dítě v jeho prvních letech co nejlépe přizpůsobit podle svých potřeb.

Sama má zřejmě jasno. Sice několik týdnů před porodem i po něm zůstane doma, avšak i v této době bude prý stále činit některá důležitá rozhodnutí. Teprve se ale uvidí, zda vůbec a na jak dlouho půjde na mateřskou. Nečeká ji přitom ani z politického hlediska úplně lehké rozhodování. Jak napsal týdeník Die Zeit, pokud by po porodu zůstala dlouho doma, znamenalo by to, že se uchyluje k tradičnímu rozdělení rolí. Na druhou stranu pokud by se okamžitě vrátila do práce, dala by všem pracujícím ženám signál, aby se rovněž podřídily požadavkům na práci zaměřené společnosti. Každopádně se ale o péči o dítě (zatím neví, zda to bude kluk, či holka) bude chtít podělit se svým manželem, který je stejně jako Schröderová poslancem Spolkového sněmu, a navíc i parlamentním tajemníkem při ministerstvu vnitra.

Pomáhat prý budou i rodiče. Výhodu pro Schröderovou představuje ale to, že kancléřka (byť bez vlastních dětí) má pro mateřství pochopení. Již v minulosti se některé její spolupracovnice mohly s touto životní fází v klidu popasovat. Radost z těhotenství měli prý přinejmenším oficiálně i další straníci z konzervativní CDU. Jak ale podotkl server týdeníku Der Spiegel, za vlády kancléřů Konrada Adenauera či Helmuta Kohla by otěhotnění ministryně bylo jen stěží myslitelné. Časy se ale změnily.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.