Lidovky.cz

Z egyptských měst je válečná zóna. V ulicích jezdí tanky

Svět

  10:19aktualizováno  19:16
KÁHIRA - V plné síle pokračovaly po celou sobotu protivládní protesty v Egyptě. Podle oficiálních zdrojů si zatím vyžádaly 38 mrtvých, někteří svědci však hovoří i o stovce zabitých a více než dvou tisících zraněných lidí. Situace ve velkých egyptských městech je nepřehledná, protože na mnoha místech země nefunguje internet ani síť mobilních telefonů. Egyptská vláda již formálně podala demisi. Prezident Husní Mubarak jmenoval egyptským viceprezidentem Umara Sulajmána. Sestavením nové vlády pověřil Ahmada Šafíka.

Chlapec mezi egyptskými demonstranty foto: ČTK

Z celé Káhiry i z dalších egyptských měst jsou hlášeny incidenty mezi armádou a demonstranty. Armáda s pomocí tanků a střelby do vzduchu například odrazila útok stovek demonstrantů, kteří se chystali dobýt budovu egyptské centrální banky v Káhiře. Protestující, kteří byli ozbrojeni dřevěnými holemi uprchli poté, co spatřili tanky a uslyšeli výstřely.

Demonstrace v Egyptě si vyžádala už přes tisíc zraněných

V centru Káhiry se od rána znovu shromažďovaly tisíce demonstrantů proti režimu egyptského prezidenta Husního Mubaraka, jehož odstoupení požadují. Už odpoledne agentura Reuters hlásila, že si protesty vyžádaly 74 mrtvých, Al-Džazíra oznámila 95 zabitých za uplynulých 24 hodin.

Mrtvé děti

Podle agentury Reuters bylo do nemocnice El Damardaš v centru Káhiry během čtvrtečních demonstrací přivezeno třicet mrtvých těl.

Mezi zabitými měly být i dvě děti ve věku sedmi a čtyř let.

Tato čísla prý nejspíše výrazně vzrostou, protože z nemocnic a márnic po celé zemi přicházejí stále nové zprávy o obětech. Nejméně 750 policistů a 1500 demonstrantů bylo údajně při střetech zraněno.

Podle bezpečnostních zdrojů citovaných agenturou AFP bylo jen v Káhiře dosud vypáleno 17 policejních stanic, v celé zemi jich prý lehlo popelem už 60 procent.

Na hlavních křižovatkách a u vládních budov jsou rozmístěni vojáci. Zčásti byly obnoveny služby mobilních operátorů.

V pátek povolal Mubarak k potlačení nepokojů armádu a vyhlásil zákaz nočního vycházení. Lidé ale zůstali v ulicích a nepokoje a rabování v Káhiře pokračovaly celou noc. Ve dvou káhirských čtvrtích zaútočili demonstranti na policejní stanice a osvobodili odtud zadržené osoby.

Podle očitých svědků výtržníci napadli i jeden hotel na silnici vedoucí k pyramidám v Gíze. Došlo prý přitom i ke střetům s turisty. Tato informace však zatím nebyla potvrzena.

Z turistických letovisk, kde jsou i čeští turisté, nejsou zatím hlášeny
žádné problémy. Podle arabské televize se dnešní útoky demonstrantů soustřeďují na budovu ministerstva vnitra v Káhiře, policie se jim v tom snaží zabránit střelbou.

Mnozí v Egyptě považují armádu za spojence v odporu proti režimu. Na některých tancích v centru Káhiry jsou napsána hesla odsuzující prezidenta Mubaraka, agentury popisují případy, kdy se armádní důstojníci otevřeně postavili na stranu demonstrantů.

Nepokoje v Egyptě

Množí se případy rabování. Stovky mladých lidí v Káhiře zaútočily na sídlo vládní Národní demokratické strany, odkud útočníci odnesli televizory a jinou elektroniku. Hlášeny jsou případy útoků proti bankám a obchodům.

Násilnosti v Egyptě - hořící sídlo vládní strany

Hlášeni jsou zatím tři mrtví a pět zraněných.Mubarak "musí odejít", prohlásil dnes ve francouzské televizi France 24 hlavní představitel egyptské opozice, bývalý šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad Baradej. V pátek se zúčastnil demonstrace v Káhiře, bezpečnostní složky později informovaly, že je v domácím vězení.

'Nejsme zvířata,' skandují demonstranti

"Prezident musí odejít, to je jediné, co chceme. Byl tam 30 let, to stačilo," citovala agentura AFP jednoho z demonstrantů, třicátníka Hasana.

"Zůstaneme v ulicích, dokud se nevzdá moci, i kdyby to mělo trvat rok nebo dva, vytrváme," zdůraznil student medicíny Alí Barra.

"Chceme větší svobodu, hospodářské reformy a zrušení posledních parlamentních voleb. Chceme, aby se nám naslouchalo. Nejsme zvířata, jsme lidi," řekl další demonstrant Muhammad Rabán.

Největší masa protestujících se schází na náměstí Tahrír (Osvobození) v centru Káhiry. Armáda tam rozmístila několik tanků. Vojáci také zablokovali hlavní třídu vedoucí z tohoto náměstí k vládním budovám.

Na okraji Káhiry byl vyrabován supermarket francouzské společnosti Carrefour, oznámila AFP s odvoláním na očité svědky. Násilné střety mezi demonstranty a pořádkovou policií dnes propukly ve městě Ismáílíja.

Obama: Zdržte se násilností

Americký prezident Barack Obama vyzval Mubaraka, aby podnikl konkrétní opatření ve prospěch politických reforem, aby splnil své sliby a aby se neuchyloval k násilí vůči demonstrantům nepřátelským jeho režimu.

Čtěte také

"Chci jasně apelovat na egyptské úřady, aby se zdržely použití síly proti pokojným demonstrantům," řekl Obama poté, co s Mubarakem asi půl hodiny telefonicky hovořil.

"Egyptský lid má práva, která jsou univerzální. Ta zahrnují právo na klidná shromáždění, právo se svobodně vyjadřovat a možnost vybrat si svůj vlastní osud, na tom jsou postavena lidská práva," řekl americký prezident.

Obama naznačil, že požádal egyptského prezidenta, aby splnil sliby, které Egypťanům dal ve svém televizním projevu. "Řekl jsem mu, že má odpovědnost dát smysl svým slovům. Řekl jsem mu, aby podnikl konkrétní opatření ke splnění jeho slibů," dodal Obama.

Zdržený let do Káhiry

Nepokoje také zdržely odlet letadla z ČSA na pravidelné lince z Prahy do Káhiry. Původně mělo letět už v noci na sobotu, cestující ale nakonec odletěli až ráno po 8:00.

Čtěte také

Aerolinky jim mezitím zajistily ubytování v hotelu. Ministerstvo zahraničních věcí v pátek večer doporučilo českým občanům zvážit za současné situace nutnost cestování do země.

Autoři: , ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.