Lidovky.cz

O osudu Egypta rozhodne armáda, demonstranti svolali generální stávku

Svět

  8:39aktualizováno  16:12
KÁHIRA/SUEZ - Osud egyptského prezidenta Husního Mubaraka visí na podpoře armády. Sedm dnů nepokojů si vyžádalo okolo 150 obětí a tisíce zraněných. Demonstranti se utábořili v centru Káhiry na náměstí Tahrír. Kolem poledne jejich počet dosáhl asi čtvrt milionu.

Protesty v centru Káhiry. foto: Reuters

Cestovní kanceláře ruší kvůli bezpečnosti zájezdy do Egypta. Klientům nabízejí posunutí termínů, změnu destinace nebo úplné vrácení peněz.

Na káhirské náměstí Tahrír se opět demonstruje. "Konec, Mubaraku, konec!" Poté, co policie zmizela z ulic, se bezpečnosti ve městě ujala armáda a domobrana.  Podle televizní stanice Al Džazíra je na náměstí asi 250 tisíc lidí.

Demonstranti vyzývají ke generální stávce. Na úterý zároveň svolávají pochod s názvem "Protest milionů", kterým chtějí dosáhnout svržení současného polo-vojenského režimu trvajícího od padesátých let.

Armáda se v Káhiře snaží nastolit pořádek a bezpečnost, ale demonstranty z ulic nevyhání. "Armáda si musí vybrat mezi Egyptem a Mubarakem," stojí na jednom z transparentů na náměstí Tahrír. Nekteří z protestujících se dělí o jídlo s vojáky.

Milionový pochod
Banky jsou zavřené, v mnoha bankomatech došly zásoby peněz a řada lidí začíná mít prázdno v peněžence. "Nemůžeme nikde vybrat peníze a v hotovosti nám zbývá necelých 1000 liber (asi 3000 korun), a tak nakupujeme, co můžeme a pokusíme se s tím přežít," řekl Rafík Baladi, devětapadesátiletý muzikant a spisovatel.


Po celém městě se prakticky zastavila práce. V centru, kam se soustředilo ohnisko protestů, jsou téměř všechny obchody uzavřené a jejich výlohy zabedněné. Otevřená zůstala jen hrstka lékáren, kaváren a restaurací.

Klíčové události posledních 24 hodinPOUTÁK - Nepokoje v Egyptě NEPOUŽÍVAT

Egyptské ministerstvo informací zastavilo vysílání arabské zpravodajské televizní stanice Al-Džazíra.

 • Z věznic po celé zemi uprchly tisíce odsouzených. Jen z trestnice Abú Saabal na okraji Káhiry se v noci podařilo dostat na svobodu zhruba 6 tisíc vězňů. Jsou mezi nimi islámští extremisté i těžcí zločinci.

• Počet obětí za posledních sedm dní stoupl na 150.

 • Centrem hlavních protestů se stalo káhirské centrální náměstí Tahrír, kde od nedělního odpoledne protestují tisíce lidí. V neděli večer se k demonstrantům připojil i opoziční vůdce Muhammad Baradej. 

• Situace v egyptských turistických letoviscích se v neděli večer zkomplikovala. V Hurghadě byly hlášeny případy rabování, z Šarm aš-Šajchu dochází k porušování pořádku i v pondělí.

• Demonstranti nocovali v centru Káhiry. V něděli pozdě večer  vyzvali ke generální stávce a v úterý k milionového pochodu. V ulicích metropole protestuje asi 250 tisíc lidí.

Egyptské úřady rozšířily zákaz vycházení. Lidé by od pondělka neměli vycházet na ulici od třetí hodiny odpolední až do osmé ranní. V praxi se však tento zákaz nedodržuje.

 • Nepokoje si vybírají svou daň na egyptské ekonomice, a to nejen v podobě zavřených obchodů a podniků či hrozbě generální stávky. Ze země houfně odlétají turisté, některé země, včetně USA, Japonska a Číny, chystají jejich evakuaci. Na seznam států, které vydaly varování pro své obyvatele, aby se vyhnuli cestám do Egypta, dnes přibyl například Nový Zéland.

Záběry egyptské státní televize, ve kterých prezident Mubarak jmenuje novou vládu.

 • Muslimské bratrstvo, nejsilnější opoziční síla v Egyptě sdělila, že chce vytvořit výbor opozičních skupin spolu s hlavním stoupencem reforem Muhammadem Baradejem. Tímto způsobem by podle Muslimského bratrstva bylo možné sjednotit různorodé skupiny, které si přejí Mubarakovo odstoupení.

•  Prezident Mubarak představil v pondělí odpoledne slibovanou novou vládu. V Kabinetu už není dosavadní ministra vnitra, který stál v čele nechvalně známé bezpečnostní služby obviňované z porušování lidských práv. K jiným zásadním změnám ale v kabinetu nedošlo.

Baradej: Obama by se neměl vměšovat
Největší egyptská opoziční síla - fundamentální islamistické hnutí Muslimské bratrstvo se obrátilo na nositele Nobelovy ceny míru, aby vytvořil dialog mezi demonstranty a armádou.

Baradej, který se vrátil ze Švýcarského exilu, je považován za lídra nespokojených Egypťanů a v neděli večer povzbudil demonstranty na náměstí Tahrír v Káhiře.

             Nad náměstím Tahrír včera létaly bojové letouny.

"Pro prezidenta Obamu by bylo lepší se teď neukazovat. On je ten poslední, který by mohl říkat Mubarakovi 'Je čas odejít'," řekl v neděli Baradej stanici CNN.

"Myslím, že je to dobrý člověk," říká o Baradejovi jeden z demonstrantů v Káhiře. "Jediné o co nám teď jde, je aby nám nevládl další faraon," dodává devětatřicetiletý podnikatel.

Cizinci odlétají ze země
Nepokoje si vybírají svou daň na egyptské ekonomice, a to nejen v podobě zavřených obchodů a podniků či hrozbě generální stávky. Ze země houfně odlétají turisté, některé země, včetně USA, Japonska a Číny, chystají jejich evakuaci.

              Pro zvětšení grafiky klikněte na obrázek:

Nepokoje v Egyptě dolehly i na turisty.

Na seznam států, které vydaly varování pro své obyvatele, aby se vyhnuli cestám do Egypta, dnes přibyl například Nový Zéland.

Turistický ruch je pro egyptské hospodářství životně důležitý, k hrubému domácímu produktu přispívá zhruba pěti až šesti procenty.

Japonský výrobce automobilů Nissan oznámil, že na týden zastavil provoz své egyptské továrny a vyzval všechny zahraniční zaměstnance, aby opustili zemi.

Autoři: , , ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.