Lidovky.cz

REPORTÁŽ: Před tanky se fotí rodiny s dětmi ve svátečním oblečení

Svět

  11:44aktualizováno  15:45
KÁHIRA - Na letišti v Káhiře museli v úterý kolem půl sedmé ráno chodící překračovat ležící. Do té doby se ti, co ještě nespali, snažili ty, co už někde ulehli, obcházet. Pak už to ale pro nedostatek místa nebylo možné.

Egypťané se před tanky fotí. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Na tabuli s přílety a odlety se objevovaly červené nápisy Zrušeno. Nebylo vůbec jisté, jestli se podaří odbavit skupiny nervózních zahraničních turistů. Zato Egypťané se mile a soucitně usmívali na cizince, kteří se naopak snažili z letiště dostat do centra Káhiry.

Egypt

Nepříčetný uklízeč
Pracovníci aerolinek ze svých míst odešli, na skla svých přepážek vylepili následující vzkaz: "Nejde telefon, ani internet. Prosím, zbytečně na nás neťukejte." Lidé si lůžka vytvářeli ze všeho, co šlo. Jako nejlepší se ukázal vozík na zavazadla nakombinovaný se stolkem v kavárně. Jeho výhodou bylo, že na vás nikdo nešlápnul. Úplně nepříčetný byl ale uklízeč, který s obrovským čistícím strojem musel kolem spících lidí projíždět.


Taxikáři před letištěm byli nervózní. Ceny za dopravu se neustále raketově zvyšují. V úterý ráno se do centra nedalo dojet za méně než 350 egyptských liber. Náš taxikář je milý a starostlivý. Když jeho téměř nepojízdná dacie dojede k prvnímu tanku, zavaří se mu motor. Vojáci z věže těžké techniky mu jdou pomoci s opravou. Na dalším stanovišti vojáci zaspali, zákaz nočního vycházení se tak kvůli nim protáhl o čtvrt hodiny.

Novinkou v ulicích je policie. Po několikadenní absenci se vrátila na svá místa. Náš taxikář se na policii mračí a na vojáky usmívá.

Cestou do centra jsme viděli desítky tanků. Chrání muzea, vládní budovy, některé ulice jsou jimi celé uzavřeny. I když je egyptská policie ohledně dalšího vývoje optimistická a ukazuje ministry nové vlády, ulice přívětivě nevypadají. "Žádné kosmetické úpravy režimu, žádný Mubarak," křičí mladík s egyptskou vlajkou běžící do centra. V našem hotelu jsou z našeho příjezdu nadšení. Zatím všichni jen odjíždějí a na nové hosty si budou muset ještě počkat. Na turisty ale nepůsobí zrovna přívětivě skupiny mladíků s klacky, tyčemi a řetězy. Ale nechtějí rabovat. Jsou organizovanou domobranou, která spolupracuje s armádou a snaží se do ulic vrátit pořádek. Tito dobrovolníci na hlavním náměstí Tahrír mají volné pole působnosti, armáda jim dává všude přednost.

Čtěte také:


Až téměř slavnostní atmosféru kazí jen policejní vrtulníky, které nám krouží nad hlavami. Kolem desáté hodiny byly na náměstí Tahrír desítky tisíc lidí. Spoustu lidí se staví před naše fotoaparáty, protože chtějí být ve světovém tisku. Studenti v davu roznášejí cukrovinky a nápoje. Cizinci mají přednost před místními. Demonstrující se smějí, jsou nadšení a optimističtí. Agresivních je málo. "Omlouvám se, ale potřebovala bych vidět Vaši tašku," osloví mě mladá žena se zahalenou hlavou. Některé ženy přišly v džínách a prostovlasé, další jsou pečlivě zahalené. Vojáci se dohodli se studentkami, že budou kontrolovat ženy. Na demonstraci nesmí nikdo s tyčemi, střelnými zbraněmi ani výbušninami. Dav je ale tak velký, že tam kdokoliv může pronést cokoliv.

Před tanky se fotí rodiny s dětmi ve svátečním oblečení. "Fotka na památku," usmívá se šťastný tatínek. Tvrdí, že Mubarak dnes padne. Naopak recepční v našem hotelu tvrdí, že prezident se bude držet zuby nehty. "Ale to nevadí, budeme chodit demonstrovat tak dlouho, až padne," dodává. Stejně prý na náměstí už spí a zákaz nočního vycházení není tak přísný jako před několika dny.

Jordánský král rozpustil vládu

Jordánský král Abdalláh II. rozpustil vládu a pověřil sestavením nového kabinetu někdejšího premiéra a svého bývalého vojenského poradce Maarúfa Bachita. Oznámily to světové agentury, podle nichž k tomuto kroku jordánského panovníka očividně vedla vlna pouličních protestů v zemi z posledních týdnů.

Tisíce Jordánců inspirovaných protivládními protesty v Tunisku a Egyptě od poloviny měsíce opětovaně vycházely do ulic v Ammánu a dalších městech, aby požadovaly odstoupení premiéra Sámira Rifáího, obviňovaného z růstu cen paliva a potravin a zdržování politických reforem. Jordánská vláda na několikatisícové protestní akce reagovala příslibem, že vyčlení v přepočtu 125 milionů dolarů (2,3 miliardy korun), aby dotovala ceny zboží denní potřeby a pohonných hmot. Zároveň se uvolila zvýšit mzdy státním zaměstnancům. Protestní hnutí tím ale plně neuspokojila.

Protestující požadovali i politické reformy, zejména možnost, aby si voliči vybírali předsedu vlády a kabinet sami. Nyní o složení kabinetu rozhoduje výhradně král Abdalláh II., přestože jordánští voliči mohou volit poslance parlamentu. Zdroj: ČTK

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.