Lidovky.cz

V Íránu soudí zadržované Američany, obhájce k nim směl jen na chvíli

Svět

  13:50aktualizováno  15:23
TEHERÁN - V Teheránu dnes začal proces se třemi Američany obviněnými ze špionáže. Podlé íránské státní televize na úvod prohlásili, že jsou nevinní. Íránský zákon je může potrestat i smrtí. Zatím není znám termín, kdy bude soud pokračovat. Trojice byla zadržena v roce 2009 na hranici s Irákem. V teheránské vazbě zůstávají dva muži, ženu Íránci loni pustili z humanitárních důvodů.

Trojici Američanů zadržely íránské hlídky v roce 2009. foto: Reuters

Proces začal za zavřenými dveřmi a dovnitř nebyla puštěna ani švýcarská velvyslankyně, která zastupuje zájmy Spojených států v Íránu.

Psali jsme také:

Írán nedávno vyzval obžalovanou Sarah Shourdovou, která se mezitím vrátila do USA, aby se dostavila k řízení, jinak propadne kauce půl milionu dolarů, která byla složena za její propuštění. Právník trojice už v sobotu sdělil, že neočekává, že by se Shourdová do Íránu vrátila.

Trek skončil v íránském vězení

Sarah Shourdová žila se svým snoubencem Shaunem Bauerem v Damašku, kde Bauer pracoval jako novinář a Shourdová jako učitelka angličtiny. Fattal je jejich přítel, který je přijel navštívit. Všichni tři jsou absolventy Kalifornské univerzity.

Trojice byla v Íránu zadržena v červenci 2009. Tehdy se v rámci své cesty po Blízkém východě rozhodli vystoupit na horu na irácko-íránských hranicích. Američané nerespektovali varování irácké policie o nejasných hranicích mezi oběma zeměmi v těchto místech a následně byli zatčeni íránskou policií. Úřady je poté obvinily ze špionáže.

Shaune Bauer a Josh Fattal jsou ve vězení už 18 měsíců. Sarah Shourdovou Íránci propustili loni v září kvůli vážným zdravotním komplikacím.

Podle agentury AFP jsou v soudní síni oba Američané. Jejich právník si stěžoval, že neměl možnost s klienty hovořit. Úřady mu v sobotu sdělily, že dostane příležitost krátce před dnešním jednáním.

Američané byli původně obviněni jenom z nelegálního vstupu na íránské území, až později bylo obviní rozšířeno o špionáž.

Kauce propadla
Jejich obhájce Masúd Šafíaí řekl, že jsou v obou případech nevinní a že bude požadovat jejich okamžité propuštění. "Detailně jsem si prostudoval obvinění a došel jsem k závěru, že obvinění ze špionáže je nepodložené. Otázkou zůstává vstup do Íránu. I když se potvrdí, šlo jenom o omyl, protože byli zatčeni v místě, kde hranice není označena," prohlásil. Neúmyslné překročení hranice prý se trestá maximálně třemi lety vězení, avšak trest může být vynesen i ve formě pokuty.

Washington stejně jako příbuzní trvají na nevině Američanů a žádají jejich propuštění.

Íránskou justici má v rukou vládnoucí duchovenstvo. Prozatím nikdo z jejích členů nevyhověl ani výzvám prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda ke shovívavosti. Ahmadínežád ale také poukazoval na Íránce zadržované v USA, což dle agentury AP značí, že Írán bude chtít Američany vyměnit.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.