Lidovky.cz

Tisíce lidí demonstrují v Bahrajnu. Žádají demisi premiéra

Svět

  9:17
MANÁMA - Tisíce šíitských demonstrantů se shromáždily v Manámě k uctění památky druhé oběti protivládních nepokojů, které v Bahrajnu vypukly v pondělí. Účastníci pohřebního průvodu žádají demisi premiéra. Jak napsala agentura Reuters, opoziční šíitský parlamentní blok Vifák dnes bude jednat s vládou.

Demonstranti v Bahrajnu foto: ČTK

V úterý obsadilo centrum hlavního města údajně až 10.000 protestujících lidí. Kolem 2000 jich podle svědků strávilo noc ve stanech na Perlovém náměstí, přejmenovaném protestujícími na náměstí Mučedníků nebo také Národní náměstí, které chtějí dlouhodobě obsadit.

Policie podle Reuters udržuje odstup od demonstrantů, většinou se zdržuje na blízkém staveništi s desítkami policejních vozů. Podle sdělení ministerstva vnitra jsou všechny silnice ve městě průjezdné.

Ministr vnitra generálmajor šajch Rašíd bin Abdalláh Chalífa se v nočním televizním vystoupení "omluvil národu, občanům a rodinám zabitých" za smrt dvou demonstrantů a oznámil zatčení bezpečnostních činitelů odpovědných za jejich smrt.

Čtěte také:

Už v úterý bahrajnský král šajch Hamad bin Ísá Chalífa v mimořádně vzácném veřejném vystoupení vyjádřil politování nad smrtí dvou šíitských demonstrantů při protestních akcích a oznámil ustavení ministerské vyšetřovací komise.

Šíitské opoziční Sdružení národní muslimské dohody (Vifák), které má 18 poslanců z celkem 40 parlamentních mandátů, v úterý pozastavilo svou účast v Národní radě kvůli represím vůči demonstrantům. Ti jsou převážně šíité (tvoří v království sedmdesátiprocentní většinu) a dlouhodobě si stěžují na diskriminaci ze strany vládnoucí sunnitské dynastie, která jim údajně upírá bydlení, zdravotní péči a možnost zaměstnání ve vládních institucích.

Nespokojenost v řadách bahrajnských šíitů v poslední době ještě prohloubily chudoba, vysoká nezaměstnanost a údajné snahy státu udělovat občanství sunnitským cizincům s cílem změnit demografickou rovnováhu v království.

Za svůj hlavní požadavek označují protestující rezignaci premiéra šajcha Chalífy bin Salmána Chalífy, který zastává tento post od vyhlášení nezávislosti Bahrajnu v roce 1971. Premiérovi, který je strýcem bahrajnského krále, se připisuje rozsáhlé vlastnictví půdy a je považován za symbol bohatství vládnoucí rodiny.

Znepokojení nad situací v Bahrajnu, který je důležitým spojencem Západu a je v něm rozmístěna americká 5. námořní flotila, vyjádřily Spojené státy. "USA jsou velmi znepokojeny současným násilím provázejícím protesty v Bahrajnu," citovala agentura Reuters z prohlášení mluvčího amerického ministerstva zahraničí. "Vyzýváme všechny strany ke zdrženlivosti."

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.