Lidovky.cz

Ukrajina směřuje k asiatské diktatuře, říká bývalý ministr Danylyšyn

Svět

  10:33
PRAHA - Ukrajinský exministr Bohdan Danylyšyn, který v Česku nedávno získal azyl, v rozhovoru pro LN přirovnal způsob vlády prezidenta Viktora Janukovyče ke stylu diktatur někde v rovníkové Africe nebo Asii.

Někdejší ukrajinský ministr hospodářství Bohdan Danylyšyn byl 14. ledna propuštěn z pražské vazební věznice na Pankráci. foto: ČTK

Ukrajinský exministr, který na Ukrajině čelil trestnímu stíhání, nyní žije v Praze. V rámci integračního programu pro azylanty se učí česky a hledá pracovní uplatnění. Nejraději by přednášel ekonomii na nějaké české univerzitě. "To, co se děje na Ukrajině, je politicky motivované soudní pronásledování, jehož účelem je ovlivnit budoucí výsledky voleb," tvrdí.

* LN Teď už ukrajinská prokuratura nemluví o milionových, ale o miliardových škodách, které jste měl způsobit...
Nejde jen o miliardy, teď už najednou jde o kroky celé bývalé vlády. Když to shrnu, je tu množství protiřečících si informací, mí právníci na Ukrajině nedostali možnost, aby se seznámili s obviněními proti mně, a nerozumí tomu, z čeho bych měl být vlastně obviněn. Z toho, co se děje, je ale zřejmé, že jsou stíháni především lidé, kteří měli blízko k bývalé premiérce Juliji Tymošenkové, a členové vlády právě z její strany BJUT. Ale vláda byla koaliční, byl v ní BJUT spolu se stranou Naše Ukrajina. Je minimálně zvláštní, že ministry, kteří zastupovali Naši Ukrajinu, nechávají na pokoji.

Viktor Danylyšyn

Působil ve vládě Tymošenkové od konce roku 2007 do jejího loňského pádu.Na Ukrajině ho viní ze zneužívání ministerských pravomocí při sjednávání státních zakázek, státu údajně způsobil škodu ve výši 13,9 milionu hřiven (31 milionů korun). Kontrolní orgány ukrajinské vlády později odhadly škodu způsobenou údajně v době Danylyšynova působení na 15 miliard hřiven (34 miliard korun). Danylyšyn vinu odmítá a hovoří o politickém pozadí případu. Stíháni jsou i někteří další členové někdejší vlády Julije Tymošenkové.



* LN A jak si to vysvětlujete?
Existují určité dohody, které začaly tím, že bývalý prezident Viktor Juščenko fakticky přenechal v druhém kole prezidentských voleb své hlasy Viktoru Janukovyčovi, když své voliče vyzval, aby hlasovali "proti všem". Ale myslím, že nakonec i Juščenko, až nebude potřeba, dostane od dnešní moci svoje.

* LN Takže vy tvrdíte, že v současnosti se prokuratura a soudy účelově zaměřili právě na Tymošenkovou a na vás, její bývalé ministry?
To, co se děje, je politicky motivované soudní pronásledování, jehož účelem je ovlivnit budoucí výsledky voleb. Kdyby tomu tak nebylo, tak by současní vládci museli začít s trestním stíháním především u sebe. To, kvůli čemu nás dnes pronásledují, dělají často ještě dnes oni sami. Úplně ty samé věci. To samé se dělo i v roce 2007, kdy byl Janukovyč premiérem, a nic se neděje. Žádné vyšetřování, žádné soudy.

* LN Já si nemohu pomoci, ale mně to prostě připomíná "systém Chodorskovskij" v ukrajinském provedení. Co je cílem Janukovyče a jeho lidí?
Nic menšího než likvidace skutečné opozice v zemi, kterou dnes představuje právě Julije Tymošenková a lidé kolem ní. Současně si Janukovyč formuje jakousi zkorumpovanou loutkovou opozici, kterou bude moc používat podle své libovůle. Buď ji dát do popředí, nebo naopak potlačit. Je to totalitní systém mnoha režimů, které vznikly v bývalých sovětských republikách, v Bělorusku, v Kazachstánu a dalších podobných státech.

* LN Když jsme u těch porovnání, směřuje Janukovyč více k běloruskému, nebo k ruskému modelu autoritářského režimu?
Já se bojím, že vzniká směs toho úplně nejhoršího, co vůbec existuje v postsovětském prostoru. Pokud půjde vývoj na Ukrajině směrem jako v posledních měsících, tak se nám ještě Lukašenkovo Bělorusko bude oproti Ukrajině zdát demokratickou zemí. Protože to, co vzniká na Ukrajině, je čistě zločinecká struktura.

* LN A myslíte, že je třeba se obávat o svobodu samotné Julije Tymošenkové?
Tady je jeden moment, který nechápu, proč si ho současná moc nevšimla. Když začala generální prokuratura stíhat Tymošenkovou, tak se to okamžitě projevilo na růstu jejích volebních preferencí. A pokud bude moc taková hloupá, že zavře Tymošenkovou do vězení, kde už sedí její ministři, tak půjdou její volební preference pouze ještě rychleji nahoru. Ale to, že bývalé premiérce nedovolili odjet z Ukrajiny na setkání s vedením Evropského parlamentu, svědčí o tom, že současní vládci jsou skutečně nepředvídaví a vůbec nechápou evropský politický systém. Je to taková zastaralá asiatská forma politiky.



 

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.