Lidovky.cz

Bahrajnská opozice drží náměstí v Manámě a sepisuje požadavky

Svět

  18:13
MANÁMA - Tisíce protivládních demonstrantů opět ovládají Perlové náměstí v bahrajnské metropoli Manámě poté, co se z něj v sobotu stáhli vojáci s obrněnou technikou. Situace je zatím relativně klidná a odbory odvolaly výzvu ke stávce. Předáci opozice vypracovávají své požadavky na společenské změny, včetně vytvoření komise pro vypracování nové ústavy schvalované referendem.

Nepokoje v Bahrajnu foto: ČTK

"Noc proběhla bez problémů. Naše obavy, že na nás policie opět zaútočí, se naštěstí nesplnily," řekl jeden ze studentů, který s dalšími většinou mladšími lidmi táboří a demonstrují na Perlovém náměstí.

Poukázal na to, že předchozí noci, když demonstranti opět obsadili náměstí uvolněné armádou, na ně policie zaútočila ve snaze náměstí vyprázdnit. Policejní akce si vyžádala několik obětí. Vedení bahrajnských odborů odvolalo výzvu ke generální stávce, která měla začít dnes. Odůvodnilo to tím, že stažení armády z Manámy, nařízené následníkem trůnu princem Salmánem, v zásadě splňuje požadavek odborů na právo svobodně demonstrovat bez zásahu pořádkových sil.

(Video z 18. února)

Představitelé opozičních stran společně vypracovávají dokument shrnující jejich požadavky. Mezi ně patří i sestavení komise pověřené vypracováním nové ústavy, která by byla přijímána celonárodním referendem. Jako podmínku k zahájení dialogu s vládnoucími silami ale opozice požaduje demisi vlády, která je podle ní zodpovědná za krvavé represe proti demonstrujícím.

"Vláda, která nedokázala ochránit svůj lid, musí odstoupit a osoby zodpovědné za masakr musejí být souzeny," řekl Abdal Džalíl Chalíl, šéf opozičního parlamentního bloku Sdružení národní muslimské dohody (Vifák). "Opozice neodmítá dialog navržený korunním princem, ale požaduje vytvoření platformy, která by dialog umožnila," dodal. Opozice požaduje přeměnu země ve skutečnou konstituční monarchii, kde by předsedu vlády jmenoval volený parlament. Dosud je od roku 1971 v čele vlády strýc krále šajcha Hamada bin Ísá Chalífy.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová dnes odsoudila pokusy bahrajnských bezpečnostních sil potlačit poklidné protesty v zemi. "Od samého počátku jsme dávali jasně najevo, že jsme proti jakémukoli násilí. Soudíme, že to je zcela nepřijatelné," prohlásila šéfka americké diplomacie v televizi ABC. USA si podle ní velmi přejí, aby v Bahrajnu byla respektována lidská práva včetně práva na shromažďování a na svobodné vyjadřování a aby tu byly provedeny reformy.

Protivládní nepokoje v Bahrajnu, ovlivněné podobnými protesty v Tunisku a Egyptě, vypukly v pondělí. Většinu demonstrantů tvoří šíité, kteří si dlouhodobě stěžují na to, že je vláda sunnitské dynastie přehlíží a diskriminuje. Do dnešního zásahu si nepokoje vyžádaly šest mrtvých. Sunnnité a šíité představují dvě hlavní větve islámu s odlišným názorem na to, kdo je nástupcem proroka Mohameda.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.