Lidovky.cz

Kaddáfí odmítl odstoupit z čela Libye. Je odhodlán i zemřít jako mučedník

Svět

  17:13aktualizováno  22:17
TRIPOLIS - Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí v emotivním televizním projevu prohlásil, že neustoupí protivládním protestům a neodstoupí z čela státu. Ve svém druhém proslovu v televizi během několika hodin také řekl, že je odhodlán v Libyi zůstat a zemřít jako mučedník.

Muammar Kaddáfí foto: Reuters

Armádě a policii nařídil, aby převzala situaci v zemi opět pod kontrolu. Popřel, že by dosud užil proti demonstrantům násilí, zároveň ale nevyloučil, že ho použije, pokud to bude zapotřebí.


Libyjský vůdce dal v zhruba sedmdesátiminutovém projevu najevo neústupnost a řekl, že hodlá zůstat "vůdcem revoluce", kterou zavedl s nástupem k moci před více než 40 lety. Připomněl také, že nemá žádnou oficiální funkci a že tedy nemusí podávat žádnou rezignaci. Zároveň ale připustil, že učiní kvůli trvajícím nepokojům určité ústupky, které mimo jiné povedou k posílení pravomocí regionálních orgánů.

Čtěte také:

Kaddáfí také tvrdil, že události posledních dnů poškodily obraz země. Mládež, která protivládní protesty fakticky iniciovala, obvinil, že jen kopíruje jiné arabské země. Protestující označil za gangy, krysy a žoldáky, kteří nejsou představiteli libyjského lidu. Vyzval naopak své stoupence, aby ve středu vyšli do ulic a vyjádřili mu podporu.

Muammar Kaddáfí v emotivním televizním projevu

"Muammar je vůdce revoluce"
"Muammar není prezident, Muammar je vůdce revoluce," mluvil o sobě Kaddáfí ve třetí osobě. Podle něj chtějí demonstranti z Libye udělat islámský stát, "nový Afghánistán." Také vyzval Libyjce, aby se ve středu shromáždili v ulicích a vyjádřili mu podporu.

"Budu bojovat do poslední kapky krve," řekl rovněž Kaddáfí, za nímž se v televizním záběru objevil poničený interiér patrně některé z vládních budov. "My, Libyjci, jsme vzdorovali v minulosti Spojeným státům a Británii. Nevzdáme se," uvedl. Označil se za "beduínského bojovníka, který přivedl Libyjce ke slávě".

Protestující v libyjském Tobrúku

Telefonát s Berlusconim
Kaddáfí se v televizi objevil v tradičním beduínském oděvu a mával před kamerou takzvanou zelenou knihou svých myšlenek, která je pro jeho režim jakousi biblí revoluce. Po projevu Kaddáfí opustil omšelý objekt, ve kterém se natáčelo, a nasedl do malého vozítka s řidičem. Doprovázely ho asi dvě desítky ozbrojených stoupenců.

Podle libyjské agentury JANA hovořil poté telefonicky s italským premiérem Silviem Berlusconim, který je považován za jeho nejbližšího přítele v EU. Berlusconiho prý ujistil, že v Libyi je vše v pořádku. JANA doporučila, že "pokud chce někdo znát pravdu o stavu země, má sledovat státní média, a ne lživé zpravodajství zrádců a nemravů". Itálie je přitom zasažena velkou uprchlickou vlnou z Libye.

Východ země pod kontrolou protestujících
Navzdory Kaddáfího výrokům je situace v zemi poněkud jiná. Od režimu se začali distancovat někteří jeho vysoce postavení činitelé. Naposledy v úterý večer ministr národní bezpečnosti (vnitra) Abdal Fatah Júnis Ubajdí podle televizní stanice Al-Džazíra oznámil, že opouští vládu a podporuje "revoluci ze 17. února". Ministr zároveň vyzval armádu, "aby se připojila k lidu, a přijala tak jeho legitimní požadavky".

Kritika ze světa

Dosavadní tvrdý postup Tripolisu proti demonstrantům tvrdě kritizovala řada předních činitelů, včetně vysoké komisařky OSN pro lidská práva Navanethem Pillayové nebo ministryně zahraničí USA Hillary Clintonové. Masakry libyjských civilistů ostře odsoudil i český premiér Petr Nečas.

Postup Tripolisu neschvaluje také mnoho z libyjských diplomatů v zahraničí. Patří k nim i členové mise v Praze, kteří v prohlášení uvedli, že napříště zastupují svobodný libyjský lid. Postup vlády označili za genocidu. Vztahy s Tripolisem přerušila i velvyslanectví v Austrálii, Indii a Malajsii.

Demisi podal také jeden diplomat z velvyslanectví v Pekingu, tři ze Stockholmu a jeden z Rabatu.

Kaddáfího režim během protestů pravděpodobně ztratil kontrolu nad východem země. Obyvatelé Tobrúku například tvrdí, že město je v jejich rukou již tři dny. Dým vznášející se nad městem je prý z muničních skladů, které vybombardovalo letectvo. Ve městě Bajdá se obyvatelé podle jednoho svědka zase vzpamatovávají z masakru 26 lidí, který spáchaly údajně vládní tanky a letadla.

Podle některých zpráv libyjské letectvo v pondělí bombardovalo i části Tripolisu. Libyjská televize ale všechny zprávy o "masakrech ve městech, vesnicích a čtvrtích" označila za nepravdy, proti nimž je třeba bojovat. Kaddáfího syn Sajf Islám tvrdil, že terčem útoků byly muniční sklady.

30 Čechů je v pořádku
Kvůli vyostřené situaci v Libyi zasedá Rada bezpečnosti OSN. Jednání do Káhiry svolala i Liga arabských států. Situace v sousední zemi znepokojila i Egypt, který kvůli ní posílil ostrahu své západní hranice a otevřel jeden z hraničních přechodů. V Libyi je podle odhadů až 1,5 milionu Egypťanů. Řada dalších zemí, včetně Ruska, Turecka nebo Tuniska, z Libye evakuuje své občany.

Protestující v libyjském Tobrúku

České ministerstvo zahraničí ví o 30 Češích v Libyi. Všichni jsou prý v pořádku. Ti, kteří si budou přát Libyi opustit, budou moci využít pravidelných leteckých linek nebo speciální letadla, která vyšlou jiné evropské země. Bude také možnost odcestovat lodí.

Ropa letí nahoru
Nepokoje v Libyi, která je klíčovým vývozcem ropy, se i nadále odrážejí na světových trzích. Cena severomořské ropy Brent se v pondělí poprvé od září 2008 dostala nad hranici 108 dolarů za barel. Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's dnes Libyi snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti na stupeň BBB plus.

Státoprávní uspořádání Libye

- Od dubna 1986 nese země oficiální název Velká libyjská socialistická arabská lidová džamáhíríje (dřívějšími názvy byly Sjednocené libyjské království, Libyjské království, Libyjská arabská republika a Libyjská socialistická arabská lidová džamáhíríje).

- Nejvyšším libyjským orgánem, i když oficiálně stojí mimo politickou strukturu džamáhíríje, je pětičlenné revoluční vedení.

- V jeho čele stojí osmašedesátiletý vůdce libyjské revoluce plukovník Muammar Kaddáfí (od září 1969). Oficiálně sice nemá žádnou funkci, ale ve svých rukou třímá absolutní moc. Kontroluje nejen politiku státu, ale také armádu a bezpečnostní složky.

- Vůdce libyjské revoluce je volen Všeobecným lidovým kongresem (VLK), který je od roku 1975 nejvyšším zákonodárným i výkonným orgánem. Dřívější dvoukomorový parlament byl v Libyi rozpuštěn po vojenském převratu v roce 1969.

- VLK volí pětičlenný sekretariát, který má de facto plnit úlohu hlavy státu a funguje jako stále činný orgán státu. Výkonným orgánem VLK je Všeobecný lidový výbor (na úrovni vlády).

- Kaddáfí se k moci dostal po převratu. V září 1969 byla svržena monarchie a sesazen král Idrís I. Byla vyhlášena republika, přičemž moci se ujala Rada revolučního velení s Kaddáfím. Ten dal zestátnit všechny zahraniční ropné podniky v Libyi a vyvlastnil domácí statkáře.

- V roce 1973 vyhlásil takzvanou kulturní a lidovou revoluci, jejímž teoretickým rámcem se stala jeho "třetí světová teorie" (rozpracovaná ve známé Zelené knize), představa vlastní cesty, která měla být alternativou ke kapitalismu a socialismu.

- V březnu 1977 zavedl Kaddáfí v zemi systém přímé vlády lidu (džamáhíríja), následkem byla mimo jiné likvidace soukromého obchodu a řemesel a hospodářský kolaps.

Autoři: , ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.