Lidovky.cz

USA jednají s NATO o vojenském řešení krize v Libyii

Svět

  14:42aktualizováno  23:40
ŽENEVA/TRIPOLIS - Spojené státy navrhují, aby Muammar Kaddáfí odešel do exilu. To by podle mluvčího Bílého domu vyřešilo situaci v Libyi. Diktátorovi v zemi zatím dochází dech, ztrácí kontrolu i nad ropnými poli. Kaddáfí to cítí také, šéfa své rozvědky poslal, aby vyjednával s opozicí.

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí a americký prezident Barack Obama. foto: Reuters

Spojené státy jednají se spojenci v Severoatlantické alianci o vojenských možnostech v rámci řešení situace v Libyi. Prohlásila to americká velvyslankyně při OSN Susan Riceová. Zároveň ale

Největší zabavená částka v USA

Americké ministerstvo financí oznámilo, že mrazilo majetek v hodnotě přibližně 30 miliard dolarů (530 miliard korun), který měli v USA libyjský vůdce Muammar Kaddáfí a jeho rodina. Podle úřadu je to vůbec největší částka, která kdy byla v USA zablokována. Ke zmrazení aktiv Kaddáfího a jeho nejužšího okruhu vyzývaly o víkendu schválené sankce Rady bezpečnosti OSN.

upozornila, že dokud se opoziční frakce lépe nezorganizují, je diskuse o vojenské pomoci povstalcům předčasná. Pentagon už dříve během dne uvedl, že v okolí Libye přeskupuje námořní a vzdušné síly.

Odchod libyjského vůdce Muammara Kaddáfího do exilu je jednou z možností, jak ukončit rozsáhlé nepokoje v Libyi. Prohlásil to mluvčí Bílého domu. Podle agentury Reuters však neupřesnil, zda by Spojené státy pomohly Kaddáfímu exil zajistit.

Podle mluvčího by Kaddáfí odchodem ze země naplnil požadavky mezinárodního společenství na to, aby se vzdal moci. Dotazy novinářů na to, zda by USA v takovém případě libyjskému vůdci pomáhaly, ale označil za spekulace a odmítl se k nim vyjadřovat. 

Kaddáfí, který se skrývá s největší pravděpodobností v hlavním městě Tripolisu, pověřil šéfa své rozvědky, aby jednal s povstalci na východě země. Mezitím ale nechal bombardovat muniční sklady a sám se nejspíš dál zásobuje.

Opozice, která povstala, se blíží k Tripolisu. I v hlavním městě se už objevily barikády. Libyjští povstalci bojují s vláídními jednotkami o město Misuráta asi 200 kilometrů východně od Tripolisu. Nad ránem se jim navíc podařilo sestřelit vojenský letoun. Bojovat se bude i o město Závíja.

Kaddáfího tvrdě kritizují světoví politici. Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová na zahájení zasedání Rady OSN pro lidská práva v Ženevě vyzvala země světa, aby podpořily lidová povstání, která otřásají arabským světem. Eurokomisař pro energetiku Eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger mezitím uvedl, že libyjský vůdce ztratil kontrolu nad většinou ropných a plynových polí v zemi.

Čtěte více:

Zahájení ženevského zasedání se účastní řada předních představitelů světové diplomacie, včetně americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové, ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova nebo šéfky diplomacie EU Catherine Ashtonové.

Sankce 

Rada OSN pro lidská práva přijala v pátek rezoluci požadující pozastavit členství Libye v této organizaci a zahájit nezávislé vyšetřování násilností.

V noci na neděli schválila Rada bezpečnosti OSN jednomyslně sankce proti vedoucím představitelům Libye. Zmrazila majetek Kaddáfího a lidí z jeho nejbližšího okruhu a zakázala jim cestovat. Uvalila také embargo na dovoz zbraní do země a vyzvala Mezinárodní trestní soud (ICC), aby vyšetřil násilnosti vůči libyjským protivládním demonstrantům.

Jednostranné sankce v pátek na Libyi uvalily Spojené státy. Dnes sankce schválila také Evropská unie. Zahrnují zákaz cest do zemí EU pro přední představitele libyjského režimu, zmrazení jejich finančních aktiv nebo zbrojní embargo

Nejrozhodněji z přítomných politiků se zatím vyjádřil australský ministr zahraničí Kevin Rudd, který Kaddáfího jednání přirovnal ke genocidě ve Rwandě, bosenské Srebrenici a súdánském Dárfúru. Vyzval také k vytvoření bezletové zóny. S podobnou výzvou se dnes na OSN obrátila skupina více než 200 arabských organizací a 30 prominentních osobností z 18 zemí.

Clintonová před orgánem OSN promluvila poté, co naléhala na spojence USA v Evropě, aby EU vůči libyjské vládě uvalila tvrdé sankce. "Měli bychom společně pracovat na dodatečných opatřeních, aby Kaddáfího vláda skládala účty" a aby mezinárodní společenství mohlo poskytnout humanitární pomoc a podpořit libyjský lid v jeho touze po demokracii, prohlásila Clintonová.

Podle americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové jsou ve hře stále všechny možné akce proti libyjské vládě, pokud bude nadále hrozit zabíjením libyjských občanů. Podle Clintonové Kaddáfí najímá "žoldáky a hrdlořezy" k útlaku vlastního lidu a měl by bez odkladů odstoupit.  

Kaddáfí sankce neuznává
Libyjská vláda se dnes proti sankcím OSN ohradila. V zemi nedošlo k žádným masakrům, bombardování měst nebo bezohlednému násilí proti civilistům, uvedl mluvčí libyjské vlády. Cílem Západu je prý ve spolupráci s islamistickými ozbrojenci vytvořit v Libyi chaos, aby se snáze dostal k libyjské ropě. Al-Káida pak chce vybudovat "půlměsíc teroru" na severu Afriky, uvedl mluvčí.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.