Lidovky.cz

Arabské revoluce jsou prohrou pro Al-Káidu, píší New York Times

Blízký východ

  17:19
USA/EGYPT - Současné revoluce v arabském světě jsou zatím podle deníku The New York Times velkou prohrou pro teroristickou síť Al-Káida. Organizace nyní jen přihlíží pádům arabských diktátorů, po jejichž svržení dlouho volala. Její tradiční zbraně - vražedný teror a náboženský fanatismus - v nich nehrály absolutně žádnou roli, uvedl list.

Výcvik vojáků v táboře Al-Káida (ilustrační fotografie). foto: ČTK

Zatím se také zdá, že opoziční hnutí v arabských zemích požadují demokracii. Al-Káida ji přitom dlouhodobě odsuzuje. Podle listu tak je nyní otázka, zda síť upadne do nevýznamnosti, nebo zda si najde nějakou cestu jak využít chaosu, který současné pnutí v arabském světě doprovází.

Mnoho specialistů na Blízký východ ale zatím vývoj označuje za "epochální katastrofu" pro teroristickou síť. Džihádisté podle nich vypadají jako "bezmocní kolemjdoucí historie".

"Dosud - a to dosud zdůrazňuji - vypadá výsledková listina pro Al-Káidu dost příšerně," podotkl Paul Pillar, který působí na Georgetownské univerzitě. "Demokracie je pro teroristy špatná zpráva," dodal.

Pokud teroristická síť doufala, že protestů v arabském světě využije, má podle The New York Times pomalý start. Usáma bin Ládin mlčí. A vyjádření jeho pravé ruky Ajmána Zaváhrího nejsou příliš v souladu s nedávnými událostmi. Nepovšimla si například pádu egyptského prezidenta Husního Mubaraka, jehož vláda Zaváhrího v 80. letech věznila a mučila.

Deník ale varuje, že arabské revoluce zdaleka nejsou u konce. Případné zhroucení pořádku v zemích, jako je Libye či Jemen, by mohlo vytvořit vakuum, jež by teroristé mohli rychle zaplnit. Někteří bojovníci Al-Káidy již dali najevo, že se například hodlají zúčastnit bojů v Libyi. "Máme tam hodně práce. Musíme pomoci lidem v boji a pak vybudovat islámský stát," uvedl jeden z nich.

K TÉMATU

Podpořte arabskou revoluci, vyzvala svět komisařka OSN
Kaddáfího opustila ukrajinská osobní ošetřovatelka 

Podle Michaela Scheuera, který napsal bin Ládinův životopis a vedl v CIA oddělení věnované tomuto teroristovi, nelze toto nadšení podceňovat.

Američané podle něj dělají chybu, když se v povstáních zaměřují na postavy, které jsou prozápadní a mluví anglicky. Jen v Egyptě přitom podle něj opustily vězení tisíce islamistů, s nimiž je nutné počítat.

Navíc se zdá, že americká administrativa je nynějším děním v arabském světě stejně zmatena jako Al-Káida. Nyní podle některých odborníků musí zcela přehodnotit svou politiku vůči regionu. Až dosud ji určoval protiteroristický boj, v jehož rámci USA často podporovaly diktátory.

"Všechno, co bylo dané, je pryč," podotkl americký odborník na Blízký východ Christopher Boucek.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.