Lidovky.cz

Ministr rezignoval kvůli opsané práci. Říkají mu baron von Googleberg

Svět

  11:24aktualizováno  16:44
BERLÍN - Německý ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg nečekaně odstoupil. Složil i poslanecký mandát a aspoň na čas se stahuje z veřejného života. Nejpopulárnějšímu německému politikovi "zlomila vaz" aféra s opisováním v dizertační práci, kvůli němuž přišel o titul doktora práv a poslední dva týdny čelil velkému politickému tlaku.

Karl Theodor zu Guttenberg foto: Reuters

Kancléřka Angela Merkelová se za něj přitom v předchozích dnech opakovaně postavila. Dnes vyjádřila k jeho rozhodnutí respekt a zároveň přiznala, že ji překvapilo.

Guttenberg v dopoledním krátkém vystoupení před novináři svůj krok zdůvodnil tím, že skandál strhával veškerou pozornost na jeho osobu a neumožňoval mu plně se věnovat práci ministra. Nechtěl prý také, aby jeho soukromý problém poznamenal německou armádu, kterou začal reformovat.

Čtěte také:

"Vždycky jsem byl připraven bojovat, ale dospěl jsem na pokraj svých sil," prohlásil odstupující politik, který dnešní krok označil za nejbolestivější ve svém životě. S oznámením demise prý čekal až na dobu po pátečním pohřbu tří německých vojáků padlých nedávno v Afghánistánu.

Karl-Theodor zu Guttenberg

Vždycky jsem byl připraven bojovat, ale dospěl jsem na pokraj svých sil.

Kancléřku a předsedkyni nejsilnější vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Merkelovou zpráva o Guttenbergově rezignaci zastihla na veletrhu výpočetní a telekomunikační techniky CeBIT v Hannoveru. Šéfka vlády musela kvůli naléhavému telefonátu z Berlína přerušit tradiční kancléřskou procházku po expozicích, která největší veletrh svého druhu na světě každý rok otevírá.

Na odpolední tiskové konferenci v Berlíně pak Merkelová přiznala, že ji Guttenbergův telefonát překvapil a jeho rezignaci prý přijala s těžkým srdcem. "Velmi lituji jeho odstoupení, ale mám pro jeho osobní rozhodnutí pochopení," řekla kancléřka. Podobně se vyjádřil i bavorský premiér a předseda Guttenbergovy Křesťanskosociální unie (CSU) Horst Seehofer. Představitelé opozice naopak označili Guttenbergův odchod za nevyhnutelný a kritizovali exministra, že tak měl učinit již dříve.

V německých médiích se okamžitě začalo spekulovat, kdo by mohl oblíbeného politika v čele obrany nahradit. Objevila se jména nynějšího ministra vnitra Thomase de Maiziéra, šéfa poslanecké frakce CDU a CSU Volkera Kaudera, dosavadního státního tajemníka rezortu obrany Christiana Schmidta nebo ministra dopravy Petera Ramsauera. Ten to ale okamžitě vyloučil. Sama Merkelová nepovažuje výběr nového ministra za "otázku této hodiny". Slíbila ale, že ho představí v krátké době. Než se tak stane, bude podle ní Guttenberg ministerstvo řídit dál.

Mohl být kancléřem
Obvinění z plagiátorství se týkají Guttenbergovy dizertační práce, v níž srovnával ústavní vývoj USA a Evropské unie a použil přitom pasáže z jiných textů, aniž uvedl jejich zdroj. Devětatřicetiletý politik původně všechna nařčení odmítal, později ale přiznal pochybení při jejím sepisování. Vědomé podvádění však popřel. Univerzita v Bayreuthu mu za to nicméně odebrala doktorský titul, který na ní získal v roce 2007. Bavorský šlechtic si kvůli opisovačské aféře vysloužil řadu posměšných přezdívek jako baron von Googleberg.

Popularitu největší hvězdy německé politické scény, o níž se hovořilo jako o budoucím kancléři, to však nijak nepoznamenalo, a Guttenbergovy preference u Němců dokonce ještě vzrostly. Ze strany opozice a akademické veřejnosti však čelil značné kritice a opakovaným výzvám k odstoupení. Jeho pozice se podle analytiků stala neudržitelnou poté, co se v posledních dnech ke kritikům přidali i někteří koaliční představitelé jako například ministryně školství za CDU Annette Schavanová, která prohlásila, že se za ministerského kolegu stydí.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.