Lidovky.cz

Rebelové žádají zahraničí o zbraně a leteckou podporu

Svět

  10:17aktualizováno  12:08
TRIPOLIS - Oddíly libyjského vůdce Muammara Kaddáfího se krátce zmocnily hlavního ropného vývozního terminálu Marsá al-Briga. Opozice ho ale dopoledne získala zpět. Část rebelů teď žádá zahraničí o zbraně a leteckou podporu.

Rebelové ve městě Adžedábíja (snímek z 1. března) foto: Reuters

Kaddáfí má nicméně znovu pod kontrolou dvě strategická města západně od Tripolisu. Opozice, která žádá o vojenskou pomoc, připravuje podle Al-Džazíry pochod z východu k metropoli.

Podle původních zpráv se Kaddáfího jednotky zmocnily Brigy a bombardovaly další východolibyjské město Adžedábíja. Mluvčí libyjské vlády Músá Ibráhím ale boje o Brigu popřel. Také mluvčí opozice prohlásil, že je Briga zpět v rukou opozice. Zprávy o bojích jsou prý součástí Kaddáfího psychologické války.

Briga leží asi 200 kilometrů od druhého největšího libyjského města Benghází, které je centrem opozice. Pracuje tam 4000 dělníků a u města je nejméně jedno vojenské stanoviště, které dodnes střežili členové opozice. Z tohoto stanoviště žádné boje hlášeny nejsou.

V Adžedábíji, ležící 140 kilometrů jižně od Benghází, prý Kaddáfího letectvo bombardovalo muniční sklad, který je na okraji města. Podle svědků se k městu přibližují Kaddáfího jednotky. U západního okraje města se shromažďují síly opozice, aby se připravily na boj s Kaddáfího vojskem.

Čtěte také:

List The Washington Post dnes napsal, že libyjská opozice na východě žádá o mezinárodní vojenskou intervenci. Nikoli však o vyslání pozemních vojsk, nýbrž o podporu v podobě leteckých útoků, o zbraně a také o zajištění bezletové zóny.

V minulých dnech se bojovalo také o města u Tripolisu. Opozice zatím drží Závíju, Misurátu a horský Zintán. Přišla ale o strategický Gharján nad Tripolisem. Město Sabráta, ležící západně od metropole, prý střídavě padá do rukou tábora Kaddáfího a opozice, momentálně je v rukou Kaddáfího.

Libye kvůli nepokojům, jež trvají od půlky února, zásadním způsobem omezila těžbu ropy a její vývoz se v pondělí téměř zastavil. Nakládka na tankery byla zastavena také kvůli špatnému počasí panujícímu na moři. Marsá al-Briga je klíčový vývozní terminál.

Kaddáfí dnes jmenoval nové dva ministry za rezignovavší ministry vnitra a spravedlnosti. Oba podali demisi po začátku nepokojů. Náhradník už byl vybrán i za generálního prokurátora, který rovněž odstoupil. Bývalý ministr vnitra Abdal Fatah Júnis Ubajdí řekl libyjskému tisku, že je Kaddáfí mimořádně tvrdohlavý a že se dobrovolně moci nikdy nevzdá.

Podívejte se, jak se rebelové v Adžedábíji připravovali na střet s Kaddáfího jednotkami


Do Suezského průplavu vpluly dvě americké obojživelné bojové lodě Kearsarge a Ponce, které míří do Středozemního moře, kde by měly být odpoledne. Na plavidle Kearsarge je 2000 mužů a přes 40 vrtulníků. Od pondělka je ve Středomoří americký torpédoborec Barry.

Spojené státy se rozhodly přesunout vojenská plavidla blíž k Libyi. USA ani další členské země NATO ale zatím neplánují přímou vojenskou intervenci. Washington tvrdí, že lodě budou využity spíš k řešení humanitárních problémů spojených s děním v Libyi.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.