Lidovky.cz

Budou Kaddáfího soudit za zločiny proti lidskosti? Soud sbírá důkazy

Svět

  17:51
AMSTERDAM/PAŘÍŽ - Mezinárodní trestní soud (ICC), který Rada bezpečnosti OSN pověřila vyšetřováním násilností proti odpůrcům režimu v Libyi, má dostatek podkladů pro to, aby mohl bezprostředně zahájit shromažďování důkazů. Oznámil to žalobce ICC Luis Moreno-Ocampo.

Demonstrant v Benghází s libyjskou vlajkou. V pozadí protestující pálí Kaddáfího Zelenou knihu. foto: Reuters

Mluvčí exilové Libyjské ligy pro lidská práva Alí Zajdán dnes mezitím oznámil, že počet obětí násilí v Libyi již dosáhl 6000, z toho 3000 lidí prý přišlo o život jen v samotné metropoli Tripolisu.

Žalobce ICC představí ve čtvrtek přehled zločinů, které se v Libyi páchají od poloviny února, a také předběžný seznam osob a organizací, které se jich dopouštějí. Poté, co shromáždí dostatek důkazů, předloží je soudcům ICC, kteří na jejich základě rozhodnou, zda stačí pro vydání mezinárodního zatykače na dotyčné osoby.

Úkolem Mezinárodního trestního soudu je stíhat nejzávažnější zločiny proti lidskosti, válečné zločiny a genocidy. ICC je první nezávislou a stálou justiční institucí, která může soudit fyzické osoby obviněné z těchto trestných činů. Vznikl v roce 1998 v Římě pro případy, kdy daná země tyto zločince nechce nebo není s to stíhat. Fungovat začal počátkem roku 2003 a už se pustil do stíhání osob v pěti afrických zemích.

Libye sice patří k hrstce zemí, které se k uznání ICC nepřipojily, ale přijatá rezoluce RB OSN umožňuje trestní stíhání a zadržení libyjských občanů úřady zemí, které s ICC naopak spolupracují. Žalobce ICC v předchozích dnech naznačil, že stíhání se bude pravděpodobně týkat příslušníků ozbrojených složek libyjského režimu a těch, kteří příslušné příkazy vydávali. To se může dotknout i klanu libyjského vůdce Muammara Kaddáfího i jeho samotného.

Čtěte také:

Česko přistoupilo k ICC díky podpisu prezidenta Václava Klause teprve před necelými dvěma roky, jako poslední ze zemí Evropské unie. Mluvčí Libyjské ligy pro lidská práva dnes tvrdil, že kromě 3000 obětí v Tripolisu, který je pod kontrolou Kaddáfího, si násilnosti vyžádaly také 2000 mrtvých ve východolibyjském Benghází, odkud protivládní protesty vzešly a které ovládli odpůrci Kaddáfího režimu mezi prvními. Zbývajících tisíc obětí je ze zbytku země.

Dosavadní odhady celkového počtu zabitých byly podstatně nižší - pohybovaly se od tisíce do 2000. Podle Zajdána vyplývá bilance ligy z dostupných údajů, přičemž počet mrtvých může být ještě vyšší.

Mluvčí ligy také uvedl, že do Libye směřují tisíce žoldnéřů. Obvinil přitom Čad, který s Libyí sousedí, že jich dodává nejvíc, a to včetně dvou generálů. Zajdán odhadl, že asi 3000 žoldnéřů slouží Kaddáfímu přímo v Tripolisu a 3000 v okolí metropole. Do Libye směřují podle jiných zdrojů dobrovolníci také z jiných afrických zemí, například z Nigeru.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.