Lidovky.cz

Kaddáfího jednotky opět bojují o ropný terminál na východě Libye

Svět

  9:11aktualizováno  14:34
TRIPOLIS - Jednotky libyjského vůdce Muammara Kaddáfího opět útočí na východolibyjský ropný terminál Marsá al-Briga. Ve středu opozice Brigu stejně jako napadené východolibyjské město Adžedábíja po boji ubránila, i když za cenu 14 mrtvých.

Libyjec s raketometem ve městě Briga foto: Reuters

Agentura AFP dnes citovala svědka z Brigy, podle kterého vojenská letadla svrhla bombu na oblast mezi obývanou zónou města a ropným zařízením. Žádné oběti prý svědek neviděl.

Příjezd k rafinerii střeží opozice a tamní hlídka rovněž potvrdila nálet. "Viděl jsem třikrát přeletět letadlo. Myslím, že to byl Suchoj. Při třetím přeletu svrhl bomby," řekl jeden z mužů na hlídce. Reportér AFP viděl v objektu rafinerie krátery po bombách.

Ve středu Brigu napadly pozemní jednotky a podle svědků se u města sváděly těžké boje. Kaddáfího jednotky prý podporovalo letectvo a také dělostřelectvo. Tři z obětí patřily k táboru soupeřů. "Z těch tří měl jeden u sebe nigerské doklady a další dva byli afričtí černoši. Dokumenty u sebe neměli," sdělil zdroj. To potvrzuje zprávy, že Kaddáfí do bojů nasazuje žoldáky ze zemí ležících jižně od Libye.Kaddáfího jednotky útočí na Brigu.

Briga je druhý největší libyjský ropný terminál a v rukou opozice je od minulého týdne. Leží více než 700 kilometrů východně od Tripolisu a dnes k ní dorazily posily nejen z Adžedábíje, ale také ze vzdálenějšího Benghází.

Protivládní nepokoje v Libyi začaly v půlce února. Kaddáfí odmítá odstoupit a demonstrace tvrdě potlačuje. Podle západních odhadů při nich zahynulo přes tisíc lidí.

Opozice žádá o zahraniční pomoc zejména v podobě zbraní, cílených náletů a zřízení bezletové zóny, ale západní země zatím váhají. Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen dnes řekl, že aliance intervenci v Libyi neplánuje, ale připravuje se "na všechny možnosti". Sleduje prý bedlivě situaci a vzala na vědomí žádost libyjské opozice o pomoc. Rasmussen rovněž připomněl, že Rada bezpečnosti OSN zatím povolení k použití síly proti Kaddáfímu nedala.

Lékaři nedokážou pomoci raněným, cesty blokují Kaddáfího ozbrojenci

K lidem raněným při bojích v Libyi se nemůže dostat lékařská pomoc, protože silnice kolem západolibyjských měst blokují ozbrojení muži. Civilisté mají příliš velký strach na to, aby pro raněné sami vyhledali pomoc, oznámila dnes humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF). Osm jejích pracovníků je ve východolibyjském městě Benghází, vzdáleném asi 1000 kilometrů od Tripolisu.


MSF prý nedokáže dopravit požadovanou pomoc lékařům v Misurátě, která leží od Benghází asi 800 kilometrů na západ směrem k Tripolisu. Po bojích o Misurátu prý zůstalo na místě mnoho raněných. Město je kvůli trvajícímu nebezpečí nedostupné pro lékaře a humanitární pracovníky.

"Jeden tamní lékař nás požádal o léky a zdravotnický materiál, aby mohl raněné ošetřit. Nedokážeme to ale k němu dostat. Silnice vedoucí k Misurátě blokují ozbrojenci, kteří zastavují provoz," řekla koordinátorka MSF Anne Chatelainová.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.