Lidovky.cz

Schwarzenberga kritizují Barmánci, prý nechápe situaci v jejich zemi

Svět

  16:39
ŽENEVA - Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg vystoupil na zasedání Rady OSN pro lidská práva v Ženevě s projevem, ve kterém zmínil i nedodržování lidských práv v zemích jako je Bělorusko či Barma.

Karel Schwarzenberg foto: Reuters

"Propuštění nositelky Nobelovy ceny Do Aun Schan Su Ťij z domácího vězení považujeme jen za první krok na cestě k demokracii v Barmě/Myanmaru, kde musí být zahájen dialog s politickou opozicí a občanskou společností, který povede ke znovuustavení Su Ťij do funkce jediné legitimní vládkyně země," prohlásil mimo jiné na jednání Schwarzenberg.

A odpověď od Barmánců na sebe nenechala dlouho čekat. Ihned přišla kritika od oficiálních představitelů režimu. Barmánský zástupce si vyžádal takzvané právo na odpověď. České připomínky prý nejsou nic jiného než odraz názorů Barmánců žijících v exilu. "Je evidentní, že si česká delegace není vědoma situace v Myanmaru (oficiální název země - pozn.red.). Ve skutečnosti jsou tyto připomínky daleko od pravdy a v rozporu se situací v Myanmaru," uvedl barmánský zastupce.

Čtěte také:


Podzimní volby prý byly všeobecné, svobodné a spravedlivé. "Parlament běžně zasedá a každý může participovat v současném procesu demokratizace," uvedl zástupce Barmy v Ženevě. "Je politováníhodné zjistit, ž si představitel České republiky není vědom a nerozumí komplexnosti politického procesu v Myanmaru," uzavřel.

"Je dobře, že si toho režim všímá a rozhodně nás to neodradí od dosavadního přístupu k problematice dodržování lidských práv," reagoval na kritiku Barmánců mluvčí ministerstva Vít Kolář.

LN přitom nedávno poskytli rozhovor dva zástupci barmské demokratické opozice, kteří popsali situaci v zemi zcela jinak. "Konaly se volby, byl zvolen prezident a mezinárodní společenství si myslí, že se něco mění, ale to není žádná opravdová změna. Oni jen změnili "kabát". Nemyslím si, že změní i svou politiku," uvedl barmský mnich Ashin Sopaka.

"Uspořádali volby. V jejich očích byly úspěšné, v našich ale ne. Pro barmské generály je to dobré, zahraniční vlády je budou mnohem více podporovat, ale pro lidi je to smutné. Jenže zahraniční představitele je velmi těžké přesvědčit, vidí jen to umělé a nevidí do hloubky. Nevidí, jak lidé trpí. Přemýšlejí jen nad tím, že chtějí obchodovat, prioritou je pro ně byznys, ne spravedlnost," dodal.

Su Ťij se synem na snímku z loňského listopadu Barmská disidentka Su Ťij se po deseti letech setkala se svým synem

Český ministr zahraničí dává najevo svou podporu občanské společnosti v Barmě již poněkolikáté. Například 15. února se konala v Praze pod záštitou právě ministerstva zahraničí a společnosti Člověk v tísni konference o budoucnosti Barmy, kterou zahájil Karel Schwarzenberg a také bývalý český prezident Václav Havel.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.