Lidovky.cz

Libyjci po modlitbách vyšli do ulic, armáda odpověděla palbou

Svět

  9:24aktualizováno  17:35
TRIPOLIS - Po pátečních modlitbách propukly v Tripolisu nové protesty. Kaddáfího bezpečnostní jednotky podle serveru BBC použily proti oponentům libyjského šéfa slzný plyn. Britská televizní stanice Sky News uvádí, že ve městě Zavíja armáda zastřelila až 50 demonstrantů a až 300 lidí bylo zraněno. Kvůli očekávaným pátečním bouřím v noci na dnešek přitvrdila tajná policie a armádní letouny ráno bombardovaly vojenskou základnu ve východolibyjském městě Adžedábíja.

Libyjský rebel pálí protiletadlovým kulometem. foto: Reuters

Mezi mrtvými demonstranty je i údajný velitel vzbouřenců v Závíji. Libyjská státní televize informuje o dobytí města vládními silami, které údajně zabavily několik desítek tanků, transportérů a  protiletadlových děl.

Během dne vojáci zabraňovali zahraničním novinářům vyjít do tripoliských ulic, kde se po sváteční páteční modlitbě měli sejít demonstranti. Zpravodajové byli naloženi do autobusů s vládními řidiči a dovezeni jinam.

Čtěte více:

V pátek ráno agentury informovaly o tísnivé atmosféře v libyjském hlavním městě, kde v noci operovala tajná policie v očekávání tradičních pátečních nepokojů. Kaddáfího žoldáci vytahovali z domů účastníky demonstrací identifikované ze záběrů kamer a hledali také mezi zraněnými v nemocnicích.

Minulý pátek zasáhli střelci hned, jakmile lidé vyšli z mešit a začali provolávat svobodu Libyi. Lékaři zraněné schovávali do sklepů nemocnic, aby je uchránili před ozbrojenci. Vyzbrojení muži dohlíželi i na pohřby. Kolik lidí přesně minulý pátek padlo, se neví.

Libyjští protivládní povstalci

Kaddáfí, obklopený svými žoldáky, je prozatím v bezpečí. Protistrana není schopná jeho lidi porazit a tato situace může podle analytiků trvat i měsíce. Dlouhodobý konflikt může ale Libyi zničit, rozdělit ji podle hranic kmenových území, připravit ji o ropné příjmy a učinit z jejích šesti milionů obyvatel uprchlíky a žadatele o azyl v jiných zemích.

Situace v Libyi

"Kaddáfí je obklíčený a v nejlepším případě může doufat v azyl v Zimbabwe nebo Čadu. Otázkou je pouze to, jak dlouho ho jeho lidé budou ochotni bránit," řekla analytička z Carnegieho nadace Marina Ottawayová.

Ačkoli se hovoří o zřízení bezletové zóny a ví se, že mezinárodní intervence by mohla naklonit ručičku sil ve prospěch opozice, experti se domnívají, že po dlouhých konfliktech v Afghánistánu a Iráku USA ani evropské státy nemají chuť otvírat další frontu..

Kaddáfího syn: bombardováním chceme zastrašit povstalce

Libyjské armádní letouny dnes bombardovaly vojenskou základnu ve východolibyjském městě Adžedábíja. Tento týden je to už podruhé, poprvé povstalci město ubránili. Dnes bomby dopadly podle svědků citovaných agenturou Reuters do těsné blízkosti základny.

Podle Reuters zahájili povstalci protiútok také v Závíji, ležící poblíž Tripolisu. V blízkosti města se prý shromažďují početné oddíly vůdce Muammara Kaddáfího.

Ve čtvrtek se znovu bojovalo o ropný terminál Marsá al-Briga. Kaddáfího syn Sajf Islám bombardování tohoto města v rozhovoru pro Sky News označil za pokus zastrašit povstalce a přinutit je odejít.

Dlouhodobý konflikt může Libyi zničit
Anthony Cordesman ze Střediska pro strategická a mezinárodní studia si myslí, že případnou intervenci urychlí sám Kaddáfí. Je odhodlán bojovat do konce a jakákoli eskalace konfliktu z jeho strany přiměje svět k akci. "Jestliže naplní své hrozby, bude se Západ muset víc angažovat," řekl.


Příčinou protahování konfliktu podle něj může být libyjská armáda. Jejích 50.000 mužů tvoří jen třetinu personálu potřebného k obsluze dostupného arzenálu. Vojsko není dostatečně profesionální a jeho výkonnost podrývá Kaddáfím vypěstovaná rivalita mezi příslušníky jednotlivých kmenů. Část armádní výzbroje padla do rukou opozice a ta je teď díky tomu schopná přetahovat se s vládními silami o některá strategická města.

Britská vláda dnes informovala o konfiskaci plavidla, které se pokoušelo přistát v Tripolisu s libyjskými dínáry v hodnotě téměř tří miliard korun.

Na libyjské straně hranice s Tuniskem je stále zablokováno 12.500 běženců

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky je na libyjské straně hranice s Tuniskem stále zablokováno 12.500 běženců, které je třeba dostat ven.
Těm, jimž se podařilo dostat se přes hranici do Tuniska, byly v Libyi zabaveny telefony i fotoaparáty. Mnozí údajně vypadají vyděšeně a odmítají hovořit o tom, co v Libyi zažili.

Podle tuniského Červeného půlměsíce od 20. února přešlo do Tuniska 100.000 lidí, z nichž třetina byli Egypťané. Z 12.500 osob zablokovaných stále na hranici, je 10.000 Bangladéšanů. Evropské státy ve čtvrtek otevřely letecký most, jímž jsou uprchlíci evakuováni z Tuniska.

Libye mezitím oznámila, že jmenovala bývalého ministra zahraničí Alího Abdusaláma Trekího svým novým velvyslancem v OSN. Ten současný totiž Kaddáfímu vypověděl poslušnost.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.