Lidovky.cz

Šéfka francouzské krajní pravice září v průzkumech oblíbenosti

Svět

  16:40
PAŘÍŽ - Nejsou to ani dva měsíce, co se dcera dlouholetého vůdce francouzské krajní pravice Marine Le Penová chopila vedení Národní fronty. Nejenže svádí vyrovnaný boj s matadory politické scény, ale dokonce je poráží. Zatím ovšem jen v průzkumech veřejného mínění, i tak ale její výsledky stačily vyvolat ve Francii překvapení.

Le Penová je v otázce imigrace neústupná. I proto ji kritizují. foto: Reuters

Průzkumy se týkají šancí již známých i potenciálních kandidátů pro příští prezidentské volby, které se ve Francii mají konat v první polovině příštího roku. Výsledky první sondy, zveřejněné o víkendu, daly Le Penové šanci dostat se do druhého kola, tak jak se to v roce 2002 podařilo jejímu otci Jeanu-Mariemu Le Penovi. A to dokonce z prvního místa, byť jen s těsným náskokem dvou procentních bodů.

Následný průzkum, který v noci na včerejšek přinesl na svých

Ve stopách otce

Marine Le Penová a Jean-Marie Le Pen

Marine Le Penová (42) se stala šéfkou krajně pravicové Národní fronty letos v lednu. Vůdcovské žezlo převzala od svého otce Jeana-Marieho Le Pena, kterému se při prezidentských volbách podařilo šokovat Francii v roce 2002. Tehdy se totiž nečekaně dostal do druhého kola.

internetových stránkách opět deník Le Parisien, její prvenství v oblibě potvrdil. Navíc současného prezidenta Nicolase Sarkozyho odsunul až na třetí místo, čímž by byl vyřazen z hlasovacího finále.
Pro mnohé šokující závěry ale obsahují několik "ale". Jednak je to metoda průzkumů, kterých se sice účastnil dostatečný vzorek více než 1300 respondentů, ovšem pouze přes internet. Tím hlavním "ale" je ale skutečnost, že v tuto chvíli ještě není jasné, koho velké strany vlastně do voleb postaví.

Chirakova finta podruhé?
Zřetelnější je to u umírněné pravice, kde se očekává opětovná kandidatura Sarkozyho. Mnohem větší otazník se ale vznáší nad nominací socialistů, kteří budou svého favorita teprve vybírat.

Největší nadějí levice je současný šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn, který ovšem svoji kandidaturu ještě neohlásil, a není zdaleka jisté, že tak nakonec učiní. Nicméně druhý z průzkumů s ním už počítal a někdejší francouzský ministr financí v něm skončil na druhém místě (Le Penová jej porazila těsným rozdílem 24 ku 23 procentům, Sarkozy byl třetí s 20 procenty). Ve hře jsou ale u socialistů i další jména – dlouholetý předák socialistů François Hollande (ten v jiné verzi druhého průzkumu skončil třetí těsně za Sarkozym) či současná vůdkyně strany Martine Aubryová (ta se v prvním průzkumu dělila se Sarkozym o druhé místo).

Vysoké preference Le Penovy dcery jsou pro předáky velkých stran varovnou zprávou. Pokud se ale mezi favority umírněné pravice a levice zvětší rozdíl, může to být naopak pro toho silnějšího velká výhoda. Kdyby se totiž proti němu ve druhém kole postavila Marine Le Penová, je dosti pravděpodobné, že by se opakoval scénář z roku 2002. Tehdy totiž strach z jejího otce umožnil Jacquesi Chirakovi natolik drtivé vítězství (dostal 82 procent hlasů), o němž by si jinak mohl nechat jen zdát. ¨

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.