Lidovky.cz

Japonsko čelí jaderné katastrofě. Bojí se Evropa i Amerika

Svět

  7:32aktualizováno  17:08
TOKIO - Situace v japonských elektrárnách po zemětřesení děsí celý svět. V hale třetího reaktoru Fukušimy 1 vybuchl vodík, v reaktoru 2 selhal chladící systém. V Bruselu se v úterý uskuteční mimořádná schůzka expertů členských zemí na jadernou energetiku. Obavy má ale i Čína a Spojené státy.

Odhaduje se, že zemětřesení může ohrozit až pětinu ze všech jaderných elektráren světa. Japonské řešení havárie v elektrárně Fukušima momentálně sleduje hlavně Čína, která sama rozjíždí ambiciózní jaderný program.

Čtěte také

"Čína pozorně sleduje důsledky japonského zemětřesení," řekl čínský náměstek ministra životního prostředí Čang Li - ťün. "Japonské události nás mohou poučit ve vývoji jaderné energetiky v Číně," vysvětlil Čang. Zároveň ale dodal, že na plánech čínské vlády o výstavbě nových jaderných reaktorů to rozhodně nic nemění.

Podle agentury AFP je v Číně v provozu 13 reaktorů a dalších 36 vláda plánuje vybudovat v budoucnu. Ve výstavbě je v současnosti 26 reaktorů.

Současné problémy jaderných elektráren v Japonsku by mohly zbrzdit další rozvoj jaderné energetiky v USA. Napsal to dnes deník The New York Times.

Čtěte více:

V zemi přitom v poslední době panovala mezi politiky shoda ohledně toho, že budování dalších jaderných zdrojů bude nutné. Případné pozastavení amerických plánů by se mohlo dotknout i Česka, které doufá přinejmenším v účast svých vědců na vývoji nových jaderných reaktorů v USA.

Francouzský ministr: Katastrofu nelze vyloučit
Technici elektrárny Fukušima chladí jádra reaktorů 1, 2 a 3 mořskou vodou, aby zabránili jejich roztavení, které hrozí, protože u reaktorů selhalo běžné chlazení. Hladina vody v reaktoru 2 dnes kvůli nedostatku pohonných látek ve vodní pumpě dočasně klesla natolik, že palivové tyče zůstaly úplně odkryté, čímž se zvýšilo riziko přehřátí reaktoru. Pak se přísun vody do reaktoru načas podařilo obnovit, ale podle posledních zpráv jsou palivové tyče opět zcela odkryté.

Co se v Japonsku vlastně stalo? Bude se to opakovat?

Aleš Špičák z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.Ptejte se seismologa Aleše Špičáka z Geofyzikálního ústavu AV ČR. Otázky pokládejte ZDE

Japonská agentura Kjódó uvedla, že reaktor 2 již může být částečně roztavený. Roztavení podle mluvčího japonské vlády hrozí i u reaktorů 1 a 3. Podle činitelů, na které se odvolává agentura AP, jsou ale tyto reaktory poměrně stabilní, a většina úsilí proto směřuje ke zlepšení stavu reaktoru 2. Chlazení je porouchané také u reaktoru 4.

Podle odborníků je mořská voda k ochlazení reaktorů používána pravděpodobně vůbec poprvé v sedmapadesátileté historii odvětví, což ukazuje na vážnost situace. Japonský inženýr, který se podílel na návrhu vnitřních obalů reaktorů ve Fukušimě 1, řekl, že nebyly projektovány tak, aby přestály zemětřesení nebo tsunami. Stavitelé elektrárny to podle něj věděli.

Francouzský ministr průmyslu Eric Besson situaci označil za znepokojivou a prohlásil, že jadernou katastrofu nelze vyloučit.

InsertSingleVideo

Lépe se zatím vede technikům v elektrárně Fukušima 2, kde se podle BBC podařilo bezpečně zchladit dva jaderné reaktory. V další z postižených elektráren - Tokai - by měl být jediný reaktor bezpečně ochlazen do úterního rána.

Bezpečnostní zóna kolem Fukušimy 1 sahá dvacet kilometrů od elektrárny, zóna u Fukušimy 2 je poloviční. Z obou zón bylo zatím evakuováno asi 80.000 obyvatel, celkem kvůli problémům v jaderných elektrárnách opustilo své domovy 180.000 lidí. Podle odborníků je evakuace spíše preventivní.

Z preventivních důvodů z postižené oblasti také přesunuly své loďstvo a letectvo Spojené státy. Letadlová loď USS Ronald Reagan asi 160 kilometrů od pobřeží naměřila slabě zvýšenou radioaktivitu.

Německo ustupuje od jádra a chystá prověrky
Německo na tři měsíce pozastaví prodloužení životnosti jaderných elektráren v zemi a prověří jejich bezpečnost. Oznámila to kancléřka Angela Merkelová. Proces prodlužování životnosti byl schválen v loňském roce.

Kvůli nynějším problémům jaderných zařízení v Japonsku se kabinet Merkelové dostal pod velký tlak opozice a veřejnosti, která s oddálením odstavení německých jaderných reaktorů nesouhlasila.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.