Lidovky.cz

Povstalci v Libyi si musí pomoct sami, bezletová zóna zatím nebude

Svět

  13:37
PAŘÍŽ - Bezletová zóna nad Libyí, o jejíž vytvoření žádali povstalci, nebude. Paříži a Londýnu se nepodařilo přesvědčit partnery ze skupiny G8, aby podpořili francouzsko-britský tlak na Radu bezpečnosti OSN k vytvoření bezletové zóny v Libyi. Řekl to šéf francouzské diplomacie Alain Juppé na okraj zasedání ministrů zahraničí G8 v Paříži.

Nepokoje v Libyi, na snímku rebelové v Rás Lanúfu foto: ČTK

"Zatím jsem je nepřesvědčil," připustil Juppé v rozhovoru pro francouzskou rozhlasovou stanici Europe 1. Přiznal také, že s Londýnem marně prosazoval cílené letecké údery k oslabení sil libyjského vůdce Muammara Kaddáfího.

Podle agentury Reuters se proti francouzskému a britskému úsilí staví především Rusko, ale i Německo. Juppé a krátce poté i jeho britský kolega William Hague sdělili, že země G8 se ale dohodly na nutnosti, aby se "ihned" sešla RB OSN a přijala nová opatření s cílem snížit násilí v Libyi. Za jedno z možných opatření Juppé označil vyhlášení námořní blokády.

Čtěte také:

"Kaddáfí nyní boduje," připustil Juppé. Podle jeho přesvědčení, kdyby se minulý týden použila vojenská síla proti Kaddáfího letectvu, tak by nejspíš vzbouřenci nebyli na ústupu. Je přesvědčen, že bez vojenského zásahu zvenčí již nic asi nezabrání libyjskému vůdci dobýt nyní i sídlo opozice Benghází.

Ministři se podle šéfa francouzské diplomacie také dohodli, že veškeré akce ohledně Libye je třeba dělat ve spolupráci s arabskými a africkými státy.

Podívejte se: Lékaři v Tobruku demonstrovali pro zřízení bezletové zóny

Juppé oznámil, že prezident Nicolas Sarkozy jako letošní předseda skupin nejvyspělejších zemí světa G8 a G20 uspořádá setkání s Ligou arabských států (LAS) a Africkou unií. LAS se již dříve vyslovila pro bezletovou zónu OSN, ale RB to neschválila. O Libyi, kde vojenské síly Muammara Kaddáfího tvrdě potlačují vzbouřenecké skupiny, jednali ministři G8 nejprve v pondělí na pracovní večeři. Rokování má dnes odpoledne zakončit tisková konference. Skupina, kterou tvoří USA, Británie, Francie, Německo, Itálie, Kanada, Japonsko a Rusko, se v Paříži zabývala i dalšími otázkami.

Čtěte také:

Juppé s odvoláním na jednání se svým japonským protějškem Takeakim Macumotem prohlásil, že jaderná hrozba v Japonsku je "nesmírně vysoká".

Ohledně poučení ze situace v Japonsku pro Francii, kde je v rámci 19 jaderných elektráren 58 reaktorů, uvedl, že je třeba debatovat o bezpečnosti těchto zařízení, ale nezatracovat je. Zdůraznil, že obnovitelné zdroje energie nebudou dlouho stačit poptávce po elektřině a že jaderná energie bude ve Francii přítomna nejméně příštích 20 až 30 let.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.