Lidovky.cz

Policie násilím potlačila protest v Bahrajnu: pět mrtvých, stovky zraněných

Svět

  14:40
MANÁMA - Zákaz vycházení v centrálních částech Manámy vyhlásily bahrajnské bezpečnostní síly po ranním zásahu proti tisícům protivládních demonstrantů na Perlovém náměstí, při němž bylo nejméně pět osob zabito a stovky zraněny.

Policie násilím rozehnala demonstraci v Bahrajnu. foto: ČTK

Další protestní shromáždění má začít v Manámě v nejbližší době, armáda na místo jeho plánovaného konání vyslala tanky a obrněné vozy. Vůdce šíitské opozice v parlamentu obvinil vedení země z "vyhlazovací války".

V zemi je od úterý vyhlášen výjimečný stav, který má přispět k řešení politické krize vyvolané protivládními protesty. Po ranním policejním zásahu a vyklizení Perlového náměstí od demonstrantů svolala odbojná bahrajnská mládež, která stála v čele protestů, masové protestní shromáždění na třídě Budája v centru města.

Čtěte také:

Vzápětí po této výzvě se podle agentury Reuters objevil ve státní televizi armádní činitel s prohlášením o zákazu veškerých protestních pochodů a vyhlášení zákazu vycházení v některých čtvrtích Manámy. Zákaz má platit od dnešních 16:00 místního času (14:00 SEČ) do čtvrtečních 04:00 (02:00 SEČ) v některých sektorech centra Manámy využívaných demonstranty, zejména v okolí Perlového náměstí a finančnické čtvrti.Policie násilím rozehnala demonstraci v Bahrajnu.

"Je to vyhlazovací válka. Něco takového se děje jen za války a to není přijatelné," citovala agentura Reuters z prohlášení předního představitele šíitského opozičního bloku v parlamentu Abdal Džalíla Chalíla z největší šíitské strany Sdružení národní muslimské dohody (Vifák). Podle opozice přišlo při ranním zásahu policie o život pět demonstrantů, oficiální místa hovoří o dvou zabitých demonstrantech a třech bezpečnostních příslušnících.

Policie použila k rozehnání demonstrantů slzný plyn a údajně i ostré náboje. Státní televize BNA přinesla záběry zcela vyklizeného Perlového náměstí, které bylo v minulých týdnech centrem protivládních protestů. Policisté strhávali stany zbylé po demonstrantech, kteří obsadili toto náměstí 19. února, aby požadovali politické reformy.

Policie údajně také obklíčila zdravotnický komplex Salmáníja a další nemocnice. Podle Chalíla jsou proto zranění a mrtví odnášeni do soukromých domů a pohřebních ústavů.Policie násilím rozehnala demonstraci v Bahrajnu.

Za "neospravedlnitelný a nenapravitelný" označil dnešní policejní zákrok proti demonstrantům v Manámě íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. "Dnes jsme svědky míry nátlaku vyvíjeného na většinový lid v Bahrajnu, proti němuž použili zbraně," řekl Ahmadínežád ve státní televizi.

Bahrajnský král šajch Hamad bin Ísá Chalífa vyhlásil výjimečný stav den poté, co státy z oblasti Perského zálivu vyslaly své vojáky na pomoc bahrajnskému režimu. Je mezi nimi 1000 Saúdských Arabů a 500 policistů ze Spojených arabských emirátů. Intervence jednotek z arabských států Perského zálivu je vysoce citlivou věcí. Mimořádně vyburcovala právě Írán, který je hlavní šíitskou mocností v Zálivu, kde většinu vládnoucích rodin tvoří sunnitští Arabové.

K masovým demonstracím v Bagdádu a Basře na podporu bahrajnských většinově šíitských demonstrantů vyzval na dnešní odpoledne irácký radikální duchovní Muktada Sadr. "Chceme projevit svou solidaritu s našimi bratry v Bahrajnu. Zabíjení nevinných musí skončit," citovala Sadra agentura Reuters.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.