Lidovky.cz

OSN zvažuje ozbrojený zásah, Libye hrozí odvetou proti civilistům

Svět

  12:40aktualizováno  20:32
TRIPOLIS - Libyjské ministerstvo obrany dnes varovalo před jakoukoli zahraniční vojenskou intervencí a pohrozilo odvetnými útoky na civilní i vojenské cíle. Jeho prohlášení bylo vydáno několik hodin před hlasováním Rady bezpečnosti OSN o návrhu rezoluce o vyhlášení takzvané bezletové zóny nad Libyí a o dalších krocích ve vztahu k této severoafrické zemi. Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí krátce nato ohlásil, že ještě dnes začne útok na město Benghází, které je hlavní baštou povstaleckých sil.

Kaddáfího vojáci u bran města Adžabíja foto: Reuters

"Jakákoli zahraniční vojenská operace proti Libyi vystaví veškerou vzdušnou a námořní dopravu ve Středomoří do nebezpečí. Jakýkoli pohyblivý civilní nebo vojenský objekt bude terčem libyjské protiofenzívy. A středomořská pánev bude vystavena vážnému nebezpečí nejen v krátkodobém, ale i dlouhodobém výhledu," citovala agentura AFP mluvčího ministerstva obrany.

Rada bezpečnosti má o rezoluci k Libyi hlasovat ve 23:00 SEČ. Podle agentury Reuters, která návrh dokumentu získala, se v něm předpokládá vytvoření bezletové zóny a "všechny nezbytné kroky" k ochraně ohrožených civilistů. Podle agentury tato formulace ponechává otevřenu možnost leteckých úderů na obranu Benghází, které je hlavní baštou povstalců.

Návrh, podaný Francií, Británií a Libanonem, ale vylučuje jakoukoli "okupační sílu".

Rada ve středu o návrhu jednala osm hodin a dnes jednání obnovila. Bude-li rezoluce schválena, začne platit bezodkladně. Ke schválení jsou zapotřebí hlasy devíti z 15 členů Rady, přičemž nesmí přijít veto nikoho z pěti stálých členů. Z těch se k bezletové zóně staví odmítavě nebo chladně Čína a Rusko. Z nestálých členů mají výhrady Němci, Indové a Jihoafričané.

Francouzský diplomatický zdroj ale vyslovil názor, že se rezoluci podaří schválit. Na vojenské akci potřebné k prosazení zákazu letů nad Libyí by se podle něho mohly podílet Francie, Británie, možná USA a jeden nebo víc arabských států.

Benghází  - bašta opozice

V druhém největším libyjském městě Benghází vypukla protivládní vzpoura 15. února večer. Spouštěcím momentem bylo zatčení jednoho z aktivistů lidských práv.

Opoziční síly dostaly město pod kontrolu 21. února, v bojích ale byly údajně zabity tisíce lidí. Opozice 27. února vytvořila  Národní radu, v jejímž čele stanul bývalý ministr spravedlnosti Mustafá Muhammad Abbúd Džalíl. Odpůrci Kaddáfího Národní radu 5. března vyhlásili za jediného zákonného zástupce země a garantovali dodržování ropných kontraktů. O pět dní později ji za legitimního představitele libyjského lidu uznala Francie.

Povstalci bojují o klíčová města na východě Libye

Město je též spojeno s případem pěti bulharských zdravotních sester (a lékaře palestinského původu), které byly právě v Benghází v únoru 1999 zatčeny a obviněny z údajného nakažení více než 400 dětí virem HIV.

Nyní se vládní armáda snaží tuto baštu opozice na východě země s asi 670.000 obyvateli opětovně dobýt.

Ruský velvyslanec Vitalij Čurkin řekl, že jeho země předložila vlastní, mnohem kratší návrh rezoluce, který požaduje příměří mezi znepřátelenými stranami. Podle agentury AFP by se o něm technicky vzato mohlo také hlasovat ještě dnes. Bližší podrobnosti o návrhu nejsou známy.

Kaddáfí dnes večer v rozhlasovém a televizním proslovu řekl, že útok jeho sil na Benghází začne ještě dnes. Neozbrojení lidé se podle něho nemají čeho bát, ale každý dům bude prohledán. Ti, kdo dnes večer složí zbraně a uprchnou, nebudou znepokojováni, ale s těmi, kdo se nevzdají, "nebude slitování".

"Připravte se, přijdeme dnes večer. Vyženeme z Benghází zrádce. S tou maškarádou je potřeba skončit," prohlásil libyjský vůdce.

Už předtím během dneška ohlásil rozhodující bitvu o město Misuráta na západě země. Státní televize oznámila, že vládní síly už ho dobyly a nyní ho "čistí od lidí ze zločineckých ozbrojených gangů" a že už se také dostaly na předměstí Benghází. Televizní zprávy o dobytí Misuráty tamní obyvatelé a povstalci popírali.

Z Benghází libyjská televize informovala, že na tamním letišti jsou slyšet exploze a střelba, a podle svědků citovaných agenturou DPA letiště v Benghází bombardovalo Kaddáfího letectvo. Mezinárodní lety sem byly už dříve zastaveny.

Armáda podle libyjské agentury JANA oznámila, že od neděle 23:00 SEČ zastaví bojové operace proti "ozbrojených teroristickým bandám", aby jim dala možnost složit zbraně a využít nabídky amnestie.

Kaddáfího armáda postupuje přes Adžabíju (červeně) k Benghází (modře).

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.