Lidovky.cz

Následky úniku radiace jsou horší, než se zdálo, varuje WHO

Svět

  16:32
TOKIO - Mezinárodní zdravotnická organizace v pondělí varovala, že radioaktivní prvky odhalené v některých japonských potravinách představují větší problém, než se zprvu zdálo. Japonské úřady tvrdí, že lidské zdraví bezprostředně ohroženo není. Zvýšenou míru radioaktivních prvků odborníci objevili i v pitné vodě v Tokiu.

Japonské úřady rozdávají ubyvatelům jodové tablety. foto: Reuters

Ozáření z jaderné elektrárny Fukušima 1, poškozené zemětřesením a vlnou tsunami z 11. března, zasáhlo i pitnou vodu. "Je zcela jasné, že to je vážná situace," řekl agentuře Reuters mluvčí regionální pobočky WHO Peter Cordingley. "Je to mnohem vážnější, než si kdokoli pomyslel v prvních dnech, kdy jsme se domnívali že tento problém může zůstat omezen na okolí 20 až 30 kilometrů," řekl Cordingley.

Jaderná elektrárna Fukušima 1 má stále potíže


Ve čtyřech prefekturách vláda zakázala distribuci místního mléka a některých druhů zeleniny poté, co bylo nadlimitní množství radioaktivních látek zaznamenáno mimo jiné ve špenátu a v mléce v oblastech poblíž elektrárny, která se nachází zhruba 240 kilometrů severně od Tokia.

PODÍVEJTE SE:


Společnost Tepco, která provozuje elektrárny ve Fukušimě, mezitím naznačila, že uvažuje o odškodnění zemědělců v regionu kolem elektrárny.

Případy kontaminované zeleniny, mléka a vody vyvolávají obavy v celém regionu, i když japonské úřady ujišťují, že úroveň radiace bezprostředně zdraví neohrožuje.

Čtěte také


Podle Jima Smithe, experta na jadernou energetiku z univerzity v britském Portsmouth, naměřené radioaktivní prvky v potravinách a ve vodě dokazují, že únik radiace z Fukušimy byl velmi vážný. Podle něj ale konzumace těchto potravin a vody neznamená bezprostřední zdravotní riziko.

Odborníci měří úroveň ozáření lidí, kteří pobývali v blízkosti jaderných elektráren v prefektuře Fukušima.

WHO nemá důkazy o tom, že by se potraviny z Fukušimy dostaly do ostatních zemí. "Můžeme ale s jistotou předpokládat, že některé kontaminované produkty se dostaly ze zóny kontaminace," dodal expert.

Úřady nedoporučují pít vodu z kohoutku
Radioaktivních prvky se našly také například v řepce nebo okrasných květinách. Radioaktivní prvky byly už v pátek a o víkendu objeveny v pitné vodě v Tokiu, ale také v dešťové vodě a prachu.

K tématu

Japonské ministerstvo zdravotnictví v pondělí ráno doporučilo obyvatelům šestitisícové vesnice Iitate, která je od elektrárny Fukušima vzdálena asi 30 kilometrů, aby nepili vodu z kohoutku. Je v ní totiž oproti normálu třikrát zvýšená hladina radioaktivního jódu, uvedl podle agentury AP mluvčí ministerstva Takajuki Macuda.

Poslední odhady celkové bilance japonského zemětřesení a tsunami uvádějí více než 18.000 mrtvých. Přes 8600 už jich bylo potvrzeno.

Americké úřady rozdávají jodové tablety

Ministerstvo zahraničí Spojených států v pondělí oznámilo, že preventivně americkým občanům žijícím v Japonsku poskytne jodid draselný. Ten by měl organismus ochránit před radioaktivním jodem v potravě a z dlouhodobého hlediska snížit riziko tvorby rakoviny.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.