Lidovky.cz

České gripeny nesmí do boje v Libyi, švédské ano

Evropa

  8:00
STOCKHOLM/PRAHA - Švédsko se rozhodlo poprvé od 60. let, kdy zasahovalo v někdejším Belgickém Kongu, vyslat své bojové letouny do akce. Vláda ve Stockholmu včera oznámila, že poskytne osm svých gripenů pro libyjskou operaci. Účastnit se jí hodlá nejvýše tři měsíce, oznámil premiér Fredrik Reinfeldt.

Švédské vojenské letouny by ale podle něj neměly útočit na pozemní cíle, nýbrž pouze dohlížet nad bezletovou zónou nad Libyí. Švédsko není členem NATO a byť po vstupu do EU ztratilo část své neutrality, ve své zahraniční i bezpečnostní politice se drží tezí nezúčastněnosti. S Aliancí nicméně úzce spolupracuje.

České stíhačky neumí tankovat v letu
Celkem 14 gripenů má ve své výzbroji i Česká republika, ta je ale prý k libyjské operaci poskytnout nemůže. "Pořizovací smlouva strojů o operacích nemluví. Stíhačky jsou určené pro ochranu českého vzdušného prostoru a občasné střežení Pobaltí," vysvětluje náměstek ministra obrany Jiří Šedivý.

Přehledná infografika

Za jejich neúčast v zahraničních misích ovšem nemohou pouze smluvní podmínky. Žádný z celkem 21 pilotů českých gripenů totiž nemá školení na tankování ve vzduchu.

A to je při operacích, jako je dohled na bezletovou zónu nad Libyí, klíčové. Kvůli výzbroji nemají stroje pod křídlem místo pro náhradní nádrže, a musí tak dočerpávat za letu. "Naše letadla navíc mají jiný komunikační operační systém," přidává další důvod Šedivý.

Čtěte také

S ním ale nesouhlasí letecký expert Michal Zdobinský. "Vždyť české gripeny se každoročně zúčastňují mezinárodních akcí Tiger Meet a tam s ostatním stroji ve vzduchu komunikovat musí. Při troše dobré vůle by naše letouny do Afriky mohly," myslí si Zdobinský.

Odborníci často zmiňují i fakt, že Česko má bojových letounů pro mise pod hlavičkou NATO málo. Ze 14 jsou dva cvičné, ze zbylých 12 ovšem nejsou všechny kvůli průběžným opravám k dispozici. "Dvanáct strojů je sice na ochranu státu poměrně málo, ale i v situaci, kdy letka střeží Pobaltí, dokáže hlídat i prostor nad Českem," dodává Zdobinský.

Čtěte také

Ministerstvo obrany se podobným úvahám brání. Ministr Alexandr Vondra už dříve řekl, že by nasazení několika strojů v Libyi mohlo oslabit obranu Česka. Je ovšem otázkou, jestli se po roce 2014, kdy končí pronájem gripenů, bude myslet i na to, zda by se mohly české stroje účastnit mezinárodních operací. "To záleží na politickém rozhodnutí," dodává Šedivý.


zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.