Lidovky.cz

Rusko oklame nepřítele nafukovacími tanky

Svět

  16:24
MOSKVA - Mezi tanky, letouny či raketami ruské armády se nacházejí nástrahy: Rusko se již léta vybavuje nafukovacími zbraněmi pro případ, že by muselo klamat nepřítele, napsala agentura AFP.
Ruský tank (ilustrační foto)

Ruský tank (ilustrační foto) foto: ČTK

V dílně v Chotkovu asi padesát kilometrů severovýchodně od Moskvy vyrábějí dělníci tyto makety v reálné velikosti na objednávku svého hlavního zákazníka, ruské armády.

Rusbal, podnik založený v roce 1993, reprodukuje stejně tak tanky T-80, jako rakety S-300 nebo stíhací letouny, a to za cenu, která zůstává tajemstvím. "Tyto zbraně jsou dobře využitelné ke zmýlení nepřítele. Chrání pravá zařízení," vysvětluje ředitel továrny Viktor Talanov. Vyrábějí se zde rovněž nafukovací zámky a další hračky pro děti. Technika těchto nástrah existuje ve skutečnosti od druhé světové války, připomíná ředitel.

Spojenci nahromadili takové nástrahy v Pas-de-Calais na severu Francie, aby si hitlerovský režim myslel, že tu chystají vylodění. To se však uskutečnilo jižněji, v Normandii. Podle zaměstnanců Rusbalu je velmi obtížné rozlišit na dálku pravý tank od falešného. Vyráběná zařízení jsou například vybavena zařízením imitujícím termickou stopu skutečných zbraní.

Čtěte také:

"Z výše desetipatrové budovy téměř nepoznáte pravý tank od falešného, i když jsou vedle sebe. Tím spíše, že makety uvolňují stejné teplo jako pravé stroje a vysílají stejné radiové vlny," vysvětluje technická vedoucí u Rusbalu Ljudmila Stěpanovová.

Dalším kladem těchto nafukovacích nástrah je to, že se velmi snadno rozmísťují. Tank se například nafoukne během několika minut. Rusko ostatně není jediné, kdo taková zařízení používá. Mají je například také Čína nebo Kanada. Firma Rusbal však ujišťuje, že jeho nafukovací zbraně jsou nejúčinnější. Jeho tanky navíc váží pouhých 90 kilogramů.

"Dříve se maketa musela nafouknout a zašpuntovat jako nafukovací matrace. Dnes je do tanku vzduch vháněn trvale. To nám umožňuje používat lehčí materiály, které se rychleji nafukují a jsou odolnější vůči poškození," uvádí Talanov. Zdůrazňuje, že nemá žádné informace o tom, že by ruská armáda tyto falešné tanky nebo střely použila. Dvacet let po ukončení studené války a závodů ve zbrojení se Spojenými státy se Rusku jen stěží daří udržovat na úrovni ozbrojené síly s často zastarávajícím vybavením.

Moskva koncem února financovala rozsáhlý projekt modernizace armády v hodnotě 500 miliard eur (12 bilionů Kč). Do roku 2020 mají být její síly vybaveny osmi jadernými ponorkami a stovkami bojových letounů.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.