Lidovky.cz

Mohli jsme toho udělat víc, litoval Eichmann

Svět

  15:30
LONDÝN/PRAHA - Jeden z hlavních organizátorů holocaustu Adolf Eichmann litoval, že "při konečném řešení židovské otázky" toho nestihli udělat víc. Přiznal to v době, kdy pobýval v exilu v Argentině svému známému. Ten si rozhovor nahrál a po téměr 50 letech, které uplynuly od Eichmannovy popravy, se záznam dostal na veřejnost.

Eichmann u soudu v Izraeli

Eichmann byl zklamán, že někteří Židé přežili. Když vzpomínal na svou roli v systematickém vyvražďování Židů, vyjádřil jen zklamání, že "nedělal svou práci správně", píše Daily Telegraph.

Nahrávka rozhovoru vznikla někdy v padesátých letech. Eichmann hovořil se svým známým na předměstí Buenos Aires, tam se přestěhoval v roce 1953. Záznam rozhovoru pořídil nizozemský novinář a bývalý člen Waffen SS Willem Sassen.

Toho bývalý nacista Eichmann, který se v Argentině skrýval pod jménem Ricardo Klement, pozval k sobě domů na skleničku a v uvolněné náladě zavzpomínal. Před Sassenem zalitoval, že v "konečném řešení židovské otázky" mohli udělat víc, kdyby pracovali správně.

Čtěte také:

"Nebyl jsem tím, kdo jen poslouchá a plní rozkazy. Byl jsem součástí myšlenkového procesu. Byl jsem vizionář," řekl Eichmann Sassenovi. Což je ovšem v rozporu s jeho pozdějšími tvrzeními. U soudu v Jeruzalémě, v roce 1961, se hájil tím, že byl jen malým kolečkem v nacistickém soustrojí.

Sassenovy nahrávky se po více než 50 let skrývaly v německém spolkovém archivu v Koblenzi. Argentinská novinářka Gabriele Weberová si ale s blížícím se výročím procesu s Eichmannem vynutila jejich zveřejnění, když podala stížnost německé justici.

Za války Eichmann organizoval železniční transporty Židů do ghett a vyhlazovacích táborů ve východní Evropě. Na konci července 1941 nařídil v koncentračních táborech vraždit přednostně židovské děti. Agenti Mossadu ho v květnu 1960 unesli z Argentiny do Izraele. Tam ho v roce 1961 odsoudili za zločiny proti lidskosti k trestu smrti a poté, co zamítli jeho žádost o milost, byl 31. května 1962 (někdy se uvádí 1. června) oběšen.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.